Jak se starat o krbová kamna

  1. O krbová kamna se musíme dobře starat. Jen tak nám dlouho vydrží.
  2. Důležité je kamna pravidelně čistit. Jednou za rok nechte zkontrolovat také komín.
  3. Krbová kamna jsou příjemným zdrojem tepla. Jako doplněk třeba k plynovému nebo elektrickému vytápění mohou i šetřit náklady za energie.

Proč je to důležité

Krbová kamna jsou nejen estetickým doplňkem vašeho interiéru, ale také praktickým řešením pro vytápění. Je to dobrý doplňkový zdroj tepla. Pokud se o krbová kamna dobře staráte, dlouho vám vydrží a můžete ušetřit na nákladech za energii. Základní údržba krbových kamen není těžká, důležitá je ale pravidelnost.

Co je dobré vědět

  • Pravidelné čistění je základ. Při čištění odstraňte veškerý popel, saze a nečistoty z vnitřku i vnějšku krbových kamen. Kontrolujte také těsnost dveří a funkčnost regulace vzduchu.
  • Pravidelně čistěte také sklo ve dvířkách. Nejlépe se dvířka čistí jemným popelem.
  • Nezapomeňte na kontrolu komína. Jednou ročně si mimo topnou sezónu pozvěte kominíka, ať vám komín prohlédne. Na začátku léta také spodními čisticími dvířky vyberte z komína saze.
  • Používejte vhodné palivo pro váš typ krbových kamen. Důležité je hlavně dobře vysušené dřevo bez nečistot. V krbových kamnech nespalujte odpad. Kvalitní palivo vám rovněž nebude tolik zanášet sklo ve dvířkách kamen.
  • Aby vaše krbová kamna spalovala co nejefektivněji, je potřeba dodat jim dostatek vzduchu a udržovat správnou teplotu. Toho docílíte pomocí regulace vzduchu na kamnech a správným rozmístěním paliva. Optimální spalování poznáte podle toho, že plamen je modrý nebo žlutý a že nevytváří moc kouře.
  • Dávat popel ze dřeva do směsného odpadu je škoda. Čistý popel z krbových kamen je možné využít jako hnojivo pro rostliny, můžete ho přidat do kompostu a v zimě ho lze použít jako posyp chodníku.

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Mohlo by vás také zajímat:

Co jsou sálavé panely
Sálavé vytápění šetří energii a designově doplňuje interiér.
Víc najdete tady
Kdy se vyplatí elektrokotel
Elektrokotel se vyplatí v dobře tepelně izolovaných domech.
Víc najdete tady
Kdy se vyplatí elektrické podlahové vytápění
Elektrické podlahové topení má smysl především v dobře zateplených domech.
Víc najdete tady