Jaké jsou výhody krbových kamen?

  1. Krbová kamna se obvykle používají jako druhý zdroj tepla.
  2. Mohou dobře sloužit také jako záloha pro případ výpadku elektřiny.
  3. Krbová kamna jsou při správném používání levný a ekologický zdroj tepla.
  4. Počítejte ale s tím, že je potřeba se o ně dobře starat a správné zatápění se musíte naučit.

Krbová kamna si stále častěji hledají cestu také do českých domácností. Do bytu v panelovém domě vám je instalovat nejspíš nepůjde, ale v rodinných a bytových domech, které mají funkční komíny, mohou být příjemným a poměrně levným zdrojem tepla.

Další energetický zdroj se hodí

Krbová kamna se obvykle pořizují jako druhý nebo doplňkový zdroj tepla. Domácnost může například vytápět plynovým kotlem nebo tepelným čerpadlem a občas si přitopit ohněm z krbových kamen. Je to praktické třeba v případě výpadku elektřiny, kdy tepelné čerpadlo ani plynový kotel nefungují, ale oheň v krbu hřeje stále.

Úspora energií

Stále platí, že dřevo a biomasa je poměrně levným a při správném používání také ekologickým zdrojem tepla. Zatímco ceny elektřiny a plynu v posledních měsících hodně rostou, ceny palivového dříví se tolik nezvyšují. Provoz krbových kamen tak může být dobrou cestou k úsporám. Dá se v nich topit vlastně neustále, přičemž dražší elektrické a plynové topení můžete využívat jen v období, kdy je skutečně zima.

Pohled na oheň dokáže léčit 

Kvalitní krbová kamna nejenže pěkně hřejí, ale jsou také krásná. Vydávají příjemné sálavé teplo, a pokud je jejich součástí akumulační hmota, mohou teplo vydávat také po část noci, kdy už v nich netopíte. Velkým plusem je i pohled na oheň, který vás večer před spaním může příjemně naladit a zklidnit po náročném dni.

Pozor na „kotelnu v obýváku“

S krbovými kamny se ale pojí i drobné nevýhody. Tou hlavní je větší nepořádek. Mnoho majitelů krbových kamen je překvapeno, kolik bývá v jejich okolí prachu a popela, který je nutné často uklízet a vysávat. 

O krbová kamna je též potřeba se starat a jejich roztápění se musíte naučit. Zatímco u plynového kotle stačí jen stisknout tlačítko na termostatu, pro zatopení v krbových kamnech si musíte nachystat palivo, podpalovač a sirky, dřevo do nich správně narovnat a poté správně zapálit. Počítat musíte také s tím, že rozehřátí krbových kamen nějakou dobu trvá – obvykle zhruba 15–20 minut. Samozřejmostí je pravidelné přikládání paliva a vynášení popela. 

Krbovými kamny rovněž dobře vytopíte místnost, v níž jsou instalována, ale do dalších místností vám otevřenými dveřmi teplo moc proudit nebude. Naopak do vyšších pater rodinného domku od nich teplo může stoupat docela dobře. Záleží ale vždy na tom, jak máte dům navržený.

Stáhněte si naše praktické tipy a návody pro úsporu energií

Ceny energií rostou, a to je dobrá příležitost pro úspory. V naší brožuře najdete spoustu užitečných tipů, jak šetřit elektřinu, teplo a plyn.

Stáhnout brožuru

Mohlo by vás také zajímat:

Vyplatí se olejové radiátory?

Výhodou olejových radiatorů je velká akumulační schopnost náplně. Radiátor déle vydrží teplý.
Víc najdete tady

Co jsou sálavé panely?

Sálavé vytápění šetří energii a designově doplňuje interiér.
Víc najdete tady

Kdy se vyplatí elektrokotel?

Elektrokotel se vyplatí v dobře tepelně izolovaných domech.
Víc najdete tady