Co je to LPG a co je dobré o něm vědět

  1. Jako LPG se označuje zkapalněný ropný plyn – směs propanu a butanu.
  2. Jedná se o fosilní palivo, spalování LPG je však poměrně čisté.
  3. Na rozdíl od zemního plynu ceny LPG tolik nekolísají.
  4. LPG může sloužit jako palivo v domácnosti a používá se i v autech.

Co je to LPG? Jedná se o plyny, které vznikají ze 40 % při rafinaci ropy a odtud též pochází zkratka LPG (Liquefied Petroleum Gas – zkapalněný ropný plyn). Zbylá 60% část LPG se získává separací při těžbě zemního plynu. Znáte český název propan-butan? Tak to je přesně ono.

LPG se nejčastěji skladuje v láhvích nebo zásobnících a používá se prostě všude tam, kde není možné využít zemní plyn. Jde třeba o odlehlé lokality nebo domy v obcích, kde ještě není zavedena plynová distribuční síť. A takových míst je v Česku stále poměrně mnoho.

Používání LPG se nijak neliší od zemního plynu, jen je nutné upravit hořáky v kotli a ve sporáku. Úprava spočívá ve výměně trysky hořáku a přestože jde o jednoduchý úkon, je potřeba, aby ho udělal odborník - servisní technik.

V zimě je lepší čistý propan

V láhvích obvykle koupíte běžnou směs propanu a butanu, ale stále častěji se začíná využívat i čistý propan. Ten je obvykle o něco dražší, ale má několik výhod. Lépe se odpařuje i za nízkých teplot a díky tomu je jeho používání snazší i v zimě. Čistý propan také obsahuje méně nečistot a při vaření nezanechává skvrna na nádobí. Díky tomu se často používá třeba v profesionálních kuchyních.

 


Budoucnost? BioLPG

Běžný propan-butan je samozřejmě fosilní palivo, ale nemusí to tak být navždy. Také v Česku se už začíná pomalu uplatňovat ekologická varianta zkapalněného propan-butanu označovaná jako bioLPG. Ta se už několik let vyrábí a běžně dodává do distribučních sítí například v Holandsku a nyní je dostání také u nás. BioLPG je chemicky identické s běžnou směsí propan-butanu, ale vyrábí se z organických odpadů. Hlavní výhodou bioLPG jsou výrazně nižší emise CO2. Na větší rozšíření bioLPG si ale budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Chcete nový kotel od E.ONu? 

Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. U nás si ho můžete pořídit na splátky bez navýšení a dáme vám na něj 7letou záruku. Vy se nemusíte o nic starat, všechno zařídíme za vás. Výhodný tarif plynu je u nás samozřejmostí.  

Chci kotel od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění?

Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady

Jaké jsou technologie úsporného vytápění

Při výběru myslete na to, jakou energii využíváte, jak ji v budově rozvádíte a jakou teplotu interiéru vyžadujete.
Víc najdete tady

Jak regulovat vytápění v domácnosti?

Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady