Jak se ovládá a reguluje tepelné čerpadlo

  1. Tepelné čerpadlo se ovládá zpravidla pomocí řídicí jednotky, která je propojena s termostatem a dalšími čidly teploty.
  2. Ovládání tepelného čerpadla je velmi jednoduché, vše je obvykle hodně automatizováno.
  3. U tepelných čerpadel se často využívá takzvaná ekvitermní regulace, tedy řízení výkonu topení na základě teploty venkovního vzduchu.

Tepelné čerpadlo řídí chytrá elektronika, která se stará, aby celé zařízení pracovalo efektivně a co nejúsporněji. Pokud například chcete zvýšit teplotu v místnosti, tepelné čerpadlo začne zpočátku pracovat o trochu více a pak svůj výkon pomalu snižuje s tím, jak se místnost ohřívá. Vy o tom ale vůbec nemusíte vědět – vše se děje automaticky poté, co v obýváku zvýšíte požadovanou teplotu na termostatu.

Důležitý je dobrý termostat

Ovládací jednotka tepelného čerpadla je vesměs připojena k prostorovému termostatu, na němž si obvykle nastavíte nejen požadovanou aktuální teplotu v domě či bytě, ale také její průběh v čase. Jste-li kupříkladu v práci, bude teplota v interiéru nižší, a odpoledne, kdy se rodina shromáždí doma, vám tepelné čerpadlo naopak trochu přitopí. Podobné je to také při střídání denních a nočních teplot.

Šetřete na topení s tepelným čerpadlem 

Díky tepelnému čerpadlu můžete ušetřit až 70 % nákladů na vytápění. Společně vhodné čerpadlo vybereme, my vám na něj pomůžeme získat dotaci, a nakonec zařídíme i jeho instalaci.

Chci tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo pracuje rovnoměrně s vysokým podílem automatiky

Tepelné čerpadlo pracuje nejúsporněji, když může topit na nízkou teplotu – radiátor hřeje, ale nepálí. Právě proto se často využívá v kombinaci s podlahovým vytápěním nebo speciálními radiátory, které nepotřebují tak vysokou teplotu otopné vody. I proto by mělo pracovat co nejrovnoměrněji bez nutnosti často a rychle vytápět příliš chladný interiér. To je jeden z důvodů, proč se vše nechává na automatice, která výkon tepelného čerpadla řídí podle předem zvolených parametrů. 

Hlavně v energeticky úsporných domech se často využívá takzvané ekvitermní regulace. V takovém případě se výkon celého topení v domě řídí podle toho, jak je venku teplo. Když je chladné počasí, tepelné čerpadlo pracuje intenzivněji. Je-li naopak tepleji, přitápí jen trochu. Podle mnoha odborníků je ekvitermní regulace pro tepelné čerpadlo nejvhodnějším způsobem ovládání.

Mohlo by vás také zajímat:

Jak v úsporách energie pomáhá termovize

Sledování úniků tepla na základě termovize slouží k  odhalení míst, která narušují celkové zateplení domu.
Víc najdete tady

Jak zateplit sklep

Sklepy, které nejsou vytápěné, potřebují zpravidla zateplit strop nebo stěny.
Víc najdete tady

Co znamená rosný bod v souvislosti se stavbami

Rosný bod ve zdivu je zásadním faktorem pro tepelně-izolační parametry domu.
Víc najdete tady