Jak se ovládá a reguluje tepelné čerpadlo

  1. Tepelné čerpadlo se ovládá zpravidla pomocí řídicí jednotky, která je propojena s termostatem a dalšími čidly teploty.
  2. Ovládání tepelného čerpadla je velmi jednoduché, vše je obvykle hodně automatizováno.
  3. U tepelných čerpadel se často využívá takzvaná ekvitermní regulace, tedy řízení výkonu topení na základě teploty venkovního vzduchu.

Proč je to důležité

Tepelné čerpadlo řídí chytrá elektronika, která se stará, aby celé zařízení pracovalo efektivně a co nejúsporněji. Pokud například chcete zvýšit teplotu v místnosti, tepelné čerpadlo začne zpočátku pracovat o trochu více a pak svůj výkon pomalu snižuje s tím, jak se místnost ohřívá. Vy o tom ale vůbec nemusíte vědět – vše se děje automaticky poté, co v obýváku zvýšíte požadovanou teplotu na termostatu.

Důležitý je dobrý termostat

Ovládací jednotka tepelného čerpadla je vesměs připojena k prostorovému termostatu, na němž si obvykle nastavíte nejen požadovanou aktuální teplotu v domě či bytě, ale také její průběh v čase. Jste-li kupříkladu v práci, bude teplota v interiéru nižší, a odpoledne, kdy se rodina shromáždí doma, vám tepelné čerpadlo naopak trochu přitopí. Podobné je to také při střídání denních a nočních teplot.

Šetřete na topení s tepelným čerpadlem 

Díky tepelnému čerpadlu můžete ušetřit až 70 % nákladů na vytápění. Společně vhodné čerpadlo vybereme, my vám na něj pomůžeme získat dotaci, a nakonec zařídíme i jeho instalaci.

Tepelné čerpadlo pracuje rovnoměrně s vysokým podílem automatiky

Tepelné čerpadlo pracuje nejúsporněji, když může topit na nízkou teplotu – radiátor hřeje, ale nepálí. Právě proto se často využívá v kombinaci s podlahovým vytápěním nebo speciálními radiátory, které nepotřebují tak vysokou teplotu otopné vody. I proto by mělo pracovat co nejrovnoměrněji bez nutnosti často a rychle vytápět příliš chladný interiér. To je jeden z důvodů, proč se vše nechává na automatice, která výkon tepelného čerpadla řídí podle předem zvolených parametrů. 

Hlavně v energeticky úsporných domech se často využívá takzvané ekvitermní regulace. V takovém případě se výkon celého topení v domě řídí podle toho, jak je venku teplo. Když je chladné počasí, tepelné čerpadlo pracuje intenzivněji. Je-li naopak tepleji, přitápí jen trochu. Podle mnoha odborníků je ekvitermní regulace pro tepelné čerpadlo nejvhodnějším způsobem ovládání.

Mohlo by vás také zajímat:

Jak v úsporách energie pomáhá termovize
Sledování úniků tepla na základě termovize slouží k  odhalení míst, která narušují celkové zateplení domu.
Víc najdete tady
Jak zateplit sklep
Sklepy, které nejsou vytápěné, potřebují zpravidla zateplit strop nebo stěny.
Víc najdete tady
Co znamená rosný bod v souvislosti se stavbami
Rosný bod ve zdivu je důležitý pro správné a efektivní zateplení domu.
Víc najdete tady