Jaké využití má sluneční energie v domácnosti?

- Sluneční energie je obnovitelný zdroj, který domácnosti mohou využít k výrobě elektřiny nebo tepla.
- V takovém případě snižují svoji závislost na centrálních distribučních soustavách a utrácejí méně peněz za elektrickou či tepelnou energii.
- Ovšem sluneční neboli solární energie má i svoje limity, zvláště v našich středoevropských podmínkách.
Sluneční paprsky dopadají na zemský povrch a přeměňují se na různé formy. V solární energii mají svůj původ fosilní paliva, biomasa, vítr i vodní energie. My se dneska zaměříme na viditelné a blízké infračervené záření slunce, které můžeme zužitkovat v solárně-termických panelech nebo fotovoltaických elektrárnách. moženosti na solární pohon.
Co je sluneční energie?
Hovoříme o energii elektromagnetického záření, které můžeme rozdělit na viditelné, ultrafialové a infračervené. Ve formě slunečních paprsků dopadá na metr čtvereční zemského povrchu zhruba 1 kilowatt (kW) . Solární energii můžeme využít různými způsoby – například k ohřevu užitkové vody, k vytápění, k výrobě elektřiny ve fotovoltaických článcích, nebo ve sklenících pro rostliny.
Kolik sluneční energie využijeme v ČR?
Množství sluneční energie, která dopadá na zemský povrch, ovlivňují zeměpisné podmínky. Střední Evropa leží v mírném podnebném pásu, takže tady nemíváme přílišnou zimu, ale většinou ani velké teplo. V České republice dopadne přibližně 950 až 1 340 kilowatthodin (kWh) sluneční energie na metr čtvereční ročně (asi polovina spotřeby elektrické energie v průměrné domácnosti). Přesné množství záleží na ročním období a lokalitě. Nejvíce slunečních paprsků dopadá tradičně v oblasti jižní Moravy, nejméně v severní části Čech. Pro využití solární energie je důležitý rovněž počet slunečních hodin. V České republice svítí slunce průměrně 1 330 až 1 800 hodin za rok.
Množství využitelné solární energie záleží také na umístění a sklonu fotovoltaické elektrárny nebo solárně-termických panelů. Optimální je orientace na jižní stranu (případně jihozápadní nebo jihovýchodní). Termické systémy bývají skloněné v úhlu 45°. Fotovoltaické panely, prostřednictvím kterých chceme získat maximální množství energie, nechejme skloněné přibližně v úhlu mezi 30 až 35°. Solární panely by neměly být ničím zastíněné (například ani okolní zástavbou, stromy apod.). Fotovoltaice výrazně klesá výkon i kvůli malému a částečnému zákrytu, zatímco termické panely tak citlivé nejsou.
Sluneční energie pro výrobu tepla i elektřiny
V domácnosti můžete solární energii využít hned několika způsoby. Solárně-termické kolektory proměňují sluneční energii v teplo, které bývá následně zužitkováno nejčastěji k ohřevu teplé užitkové vody a sloužit může také na přitápění. Ovšem dobře zateplenému domu, který má okna orientovaná k jihu a nezastíněná, stačí slunce.
Další možností je výroba elektřiny prostřednictvím fotovoltaických elektráren. Na střechy rodinných domů bývají nejčastěji instalovány výrobny o výkonu kolem 5 kW. Za malé sluneční elektrárny jsou považovány zdroje do 10 kW.
Sluneční energii doma můžete využít i prostřednictvím různých drobných zařízení. Ať už jde o solární lampičky lemující cestu od vrat ke dveřím, solární nabíječky, solární sprchy nebo různé hračky a další vymoženosti na solární pohon.

Slunce může pracovat pro vás. Pojďte do toho s námi
Svěřte se do rukou odborníků na fotovoltaiku a udělejte krok směrem k energetické soběstačnosti. Solární elektrárnu vám nejen postavíme, ale vyřídíme vám i dotaci v programu Nová zelená úsporám. Navíc na nespotřebovanou elektřinu u nás můžete mít virtuální baterii. Prohlédněte si naše kompletní řešení na klíč.
Mohlo by vás také zajímat:
Co je to zelená elektřina?
