Jak funguje větrná elektrárna

  1. Jakmile zafouká, roztočí se listy rotoru, které rozpohybují hřídel. Rotor větrné elektrárny roztáčí generátor a ten vyrábí elektřinu.
  2. Kdybyste chtěli krátce vysvětlit, jak funguje větrná elektrárna, můžeme celý systém přirovnat k obrácené ventilaci.
  3. Místo abychom spotřebovávali elektřinu pro výrobu vzdušného proudění, necháváme vítr, aby elektrickou energii vyráběl.

Větrná elektrárna mění energii větru na energii elektrickou. Klíčovou součástí větrné elektrárny je rotor. Ten se otáčí a přes hřídel pohání generátor elektrické energie. Rotor může mít mnoho podob, nejčastější jsou klasické větrníky, které vypadají jako velká vrtule, ale například Savoniova větrná turbína má podobu rotujícího barelu. Účinnost větrné elektrárny může dosáhnout maximálně 59,3 % (tzv. Betzův limit).

Dobře navržená větrná elektrárna je důležitým obnovitelným zdrojem energie. Co je ale zásadní, dobře doplňuje elektrárny solární. Je to dáno tím, že když svítí slunce, bývá často bezvětří a naopak – když fouká, bývá zataženo.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Chci k E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké využití má sluneční energie v domácnosti

Slunce vám doma může ohřívat vodu, vyrábět elektřinu, nebo třeba temperovat dům.
Víc najdete tady

Hybridní solární elektrárny ve firmách. Mají smysl

Hybridní solární elektrárna se může hodit hlavně pro drobnější provozy. Dobře poslouží třeba na horských chatách, penzionech a tak dále.
Víc najdete tady

Je možné ve firmě ohřívat vodu fotovoltaikou

Solární elektřinu můžete využít dvěma způsoby: k napájení spotřebičů a strojů, nebo k ohřevu užitkové vody.
Víc najdete tady