Jak funguje větrná elektrárna?

  1. Jakmile zafouká, roztočí se listy rotoru, které rozpohybují hřídel.  Rotor větrné elektrárny roztáčí generátor a ten vyrábí elektřinu.
  2. Kdybyste chtěli krátce vysvětlit, jak funguje větrná elektrárna, můžeme celý systém přirovnat k obrácené ventilaci.
  3. Místo abychom spotřebovávali elektřinu pro výrobu vzdušného proudění, necháváme vítr, aby elektrickou energii vyráběl.

Větrná elektrárna mění energii větru na energii elektrickou. Klíčovou součástí větrné elektrárny je rotor. Ten se otáčí a přes hřídel pohání generátor elektrické energie. Rotor může mít mnoho podob, nejčastější jsou klasické větrníky, které vypadají jako velká vrtule, ale například Savoniova větrná turbína má podobu rotujícího barelu. Účinnost větrné elektrárny může dosáhnout maximálně 59,3 % (tzv. Betzův limit).

Dobře navržená větrná elektrárna je důležitým obnovitelným zdrojem energie. Co je ale zásadní, dobře doplňuje elektrárny solární. Je to dáno tím, že když svítí slunce, bývá často bezvětří a naopak – když fouká, bývá zataženo.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké využití má sluneční energie v domácnosti?

Sluneční energie je obnovitelný zdroj, který domácnosti mohou využít k výrobě elektřiny nebo tepla.
Víc najdete tady

Hybridní solární elektrárny ve firmách. Mají smysl?

Hybridní solární elektrárna se může hodit hlavně pro drobnější provozy. Dobře poslouží třeba na horských chatách, penzionech a tak dále.
Víc najdete tady

Je možné ve firmě ohřívat vodu fotovoltaikou?

Solární elektřinu můžete využít dvěma způsoby: k napájení spotřebičů a strojů, nebo k ohřevu užitkové vody.
Víc najdete tady