Jak vyrobit větrnou elektrárnu?

  1. Kdo má šikovné ruce a chce ušetřit za elektřinu, může se pokusit vyrobit větrnou elektrárnu.  Není to však úplně jednoduché a vyžaduje to také dobře vybavenou dílnu a elektrotechnické znalosti.
  2. Jednodušší cestou je zakoupit větrnou elektrárnu od některého z výrobců. Získáte tak už hotové a odladěné zařízení, které mnohem lépe integrujete do energetických systémů v domě.

Jak vyrobit větrnou elektrárnu podle historického časopisu

Domácí kutilství začíná těžce nabytými zkušenostmi nebo pečlivým studiem, pokračuje osobitou kreativitou a často také improvizací. Žádný postup není jediný správný, k cíli vždycky vedou různé cesty. Zkušení kutilové pamatují na historický časopis „Udělej si sám“, kde vyšel například návod, jak vyrobit větrnou elektrárnu. Základem byla zdánlivě prostá konstrukce, ale podrobnější seznam součástí už vypadá složitěji:

  • Alternátor s regulátorem a měničem
  • Vrtule
  • Nosič alternátoru a stabilizátor
  • Upevnění konstrukce ke stožáru a sběrač proudu
  • Stabilizátor a štít regulátoru s tlumičem
  • Zajištění a zakotvení konstrukce

Už je z tohoto seznamu je patrné, že vyrobit funkční větrnou elektrárnu není snadné a zdaleka to přesahuje znalosti a schopnosti běžných domácích kutilů. Pokud se však přece jen chcete do výroby větrné turbíny pustit a hledáte návod, zkuste prohledat odborné weby a poptejte se po informačních materiálech v technické knihovně. A nezapomeňte, že i při stavbě malé větrné elektrárny je nutné pečlivě vědět, co děláte. Přece jen se zde pracuje s elektřinou.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké využití má sluneční energie v domácnosti?

Sluneční energie je obnovitelný zdroj, který domácnosti mohou využít k výrobě elektřiny nebo tepla.
Víc najdete tady

Hybridní solární elektrárny ve firmách. Mají smysl?

Hybridní solární elektrárna se může hodit hlavně pro drobnější provozy. Dobře poslouží třeba na horských chatách, penzionech a tak dále.
Víc najdete tady

Je možné ve firmě ohřívat vodu fotovoltaikou?

Solární elektřinu můžete využít dvěma způsoby: k napájení spotřebičů a strojů, nebo k ohřevu užitkové vody.
Víc najdete tady