E.ON podpořil SOS dětské vesničky dvěma fotovoltaickými elektrárnami

Dvaačtyřicet solárních panelů na střechách dvou budov má nově SOS dětská vesnička ve Chvalčově na Kroměřížsku. Společnost E.ON věnovala a instalovala do areálu dvě fotovoltaické elektrárny, které pomohou snížit náklady na energie a ukazují, že nové technologie udělají provoz úspornější i ekologičtější i u starších objektů.

Do SOS vesničky, která funguje od roku 1973, E.ON nainstaloval dvě fotovoltaické elektrárny. Každá má výkon 7,7 kWp a ročně tak v ideálních podmínkách vyrobí až 8 MWh elektrické energie. „Fotovoltaickou elektrárnu navrhujeme tak, aby nedocházelo k větším přetokům energie do sítě a ta se tak mohla spotřebovat v co největším množství přímo v odběrném místě,“ vysvětluje Jindřich Čejka ze společnosti E.ON Energie, která zařízení do SOS dětských vesniček dodala. Každá z elektráren navíc ušetří ročně produkci 7,3 tuny CO2, takže šetří i životní prostředí.

Obě elektrárny by měly pokrýt zhruba veškerou spotřebu budov tzv. Tetína, kde jsou byty pro pěstounské rodiny, sál pro vzdělávání, knihovna a učebny. Pokryje i spotřebu správní budovy, kde je opět byt pro pěstounskou rodinu, tělocvična a dílna. Elektřinu ze solárních panelů využije i venkovní osvětlení v celém areálu. Celkově bude pokryta až jedna čtvrtina nákladů za energie chvalčovské vesničky.

Instalace prvních dvou fotovoltaických elektráren na střechách budov ve Chvalčově by mohl být začátek spolupráce E.ONu s SOS dětskými vesničkami. „Do budoucna bychom chtěli společně hledat další podobná řešení, která pomohou nejen jim, ale zároveň jsou šetrná i pro životní prostředí,“ dodává Kristýna Novotná z marketingu společnosti E.ON.