Jak je to s platbou za jistič

3. 5. 2023 Redakce
4 min. čtení
Nový byznys

Možná jste si někdy v e-mailu nebo na sociálních sítích všimli poplašné zprávy o zbytečných platbách za pronájem jističe. A možná jste netušili, že jde o tzv. hoax, tedy lživou informaci, která ve vás má vyvolat emoce. Jak je to opravdu s pravidelnými platbami za jistič? Na to vám odpovíme fakty. 

Jak vypadá hoax o platbě za jistič

Poplašná zpráva se snaží mylně informovat o pravidelných poplatcích, které si údajně zbytečně účtuje distributor elektřiny. Samotný jistič má dle hoaxu cenu 370 Kč, ale distributor vám každý měsíc účtuje poplatek 255 Kč za pronájem jističe. Částku dokládá údajem, který je možné vyčíst z fakturace.

Ukázka hoaxu z e-mailové pošty:

Jmenuji se jistič. Neznáte mě? Ale ano!!! Každý z Vás mě má ve své elektrické skříni doma. Každému rozzářím dům a úsměv, když zapnete elektřinu.

Víte, kolik za mě platíte? Ne?

Platíte za mě 255,- Kč měsíčně. Komu? No přece distributorovi elektrické energie.

Že o tom nevíte? Já vím. A víte, za kolik byste si mě mohli koupit?...

Jedná se ale o zavádějící informaci, která popírá:


  1. Funkci jističe,
  2. jeho vlastnictví,
  3. důvod výběru poplatků. 

Kdo vlastní jistič

Nejdříve si řekněme, kdo je vlastníkem jističe. Tím není distributor, ale vy jako odběratel. Jistič je instalován ve vašem domě, tedy odběrném místě. Vy jako majitel nemovitosti zodpovídáte za to, že je odběrné místo v dobrém technickém stavu. Dokonce je to dáno zákonem 458/2000 Sb.  To znamená, že distributor logicky ani nemůže jistič pronajímat.

Proč nemůžete jistič opravit sami?

Na jednu stranu sice máte odpovědnost za funkčnost jističe, na stranu druhou jej nemůžete sami opravit. S touto situací vám ale pomůže elektrikář, který požádá distributora o odplombování a provede potřebné práce. Následně požádáte o zaplombování.

Jak rozeznat hoax

Pokud si nejste jistí, zda je daná zpráva hoax, nebo ne, můžete se řídit jednoduchým návodem:

  • Nejdříve zkontrolujte příchozí adresu.
  • Zpráva se často snaží vyvolat emoce.
  • Využívá slova psaná velkými písmeny, vykřičníky nebo otazníky, barevný text.
  • Přichází se "zaručenou" informací, kterou vám určitě někdo zatajil.
  • Nejčastěji zpráva útočí na mainstreamová média.
  • Přináší informace z pochybných studií a článků, často se jedná o zdroje, které neexistují. Fotografie vypadají jako fotomontáže (obrázek lze vyhledat pomocí vyhledávače Google a zjistit, jak vypadá originál).
  • Článek má neznámého autora nebo redakci, takže pochází z anonymního zdroje. 
  • Zpráva může obsahovat větší množství gramatických chyb.



Proč platíme za jistič

Jak už víme, poplatky za jistič nijak nesouvisí s jeho pronájmem. Jejich smysl spočívá v distribuci maximálního množství elektřiny do vašeho odběrného místa. Peníze, které od vás distributor získá, jsou totiž využívány k zajištění nutné údržby distribuční elektrické sítě a správnosti měření spotřeby. V podstatě se jedná o poplatek za důležitou službu, která umožňuje elektřinu vůbec dodávat. Stálá měsíční platba za jistič se odvíjí od jeho hodnoty (například 3x25A) a distribuční sazby. 

Proč platíte za jistič, když nic neodebíráte

I tento důvod je velmi jednoduchý. V distribuční soustavě musí být rovnováha mezi elektřinou dodávanou z elektráren a jejím odběrem ostatními zákazníky. Bez této rovnováhy by nastal plošný výpadek, tzv. blackout. Jističe slouží pro odhad spotřeby obyvatel ČR. Jedině tak mohou distributoři udržovat vyváženou kapacitu elektrické soustavy.

Když to shrneme, platba za jistič nemá co dělat s jističem samotným (fyzickým zařízením v rozvaděči). Platíte za jeho kapacitu, která je pro vás v elektrické distribuční síti vyhrazena. 

S E.ON Drive kartou výrazně ušetříte za spotřebované kWh. Pojďte do toho s námi a přesedlejte na elektřinu.

Řešení pro elektromobilitu

Elektromobilita je náš svět. V E.ON Drive se dozvíte, co pro její rozvoj děláme i to, jak můžeme právě vaší firmě pomoct postavit a provozovat dobíjecí stanice.

To mě zajímá

Související články

Pro rozvoj dobíjecích stanic je důležitá robustnost elektrické sítě i vstřícnost provozovatelů

Po českých silnicích už podle statistik Centra dopravního výzkumu jezdí více než 14 tisíc elektrických aut. Výrobci to s elektromobily myslí vážně, elektrických osobních aut bude přibývat a časem se objeví také elektrické dodávky, autobusy nebo třeba nákladní automobily. Rychle se rozvíjí i infrastruktura dobíjecích stanic. A tomu se bude muset přizpůsobit elektrická distribuční síť. 
Víc najdete zde

Síť rychlodobíječek pro elektromobily roste, rozvíjí se také dobíjecí roaming

Elektromobily v Česku zatím tvoří mezi všemi auty jen menšinu. Elektromobilní infrastruktura se ale rozšiřuje a počet veřejných dobíjecích stanic dosahuje téměř tisícovky. Na větší rozšíření elektromobilů, které prostě přijde, bude Česko docela dobře připravené. Kolik stojí ultra rychlé dobíjení elektromobilů a jak funguje dobíjecí roaming?
Víc najdete zde