Co je elektromobilita

  1. Jde o využití dopravních prostředků na elektrický pohon.
  2. Zahrnuje osobní elektrovozy, elektrokola, ale i hromadnou dopravu.
  3. Elektromobilita je ekonomicky výhodná a ohleduplná k životnímu prostředí.
Proč je to důležité

Elektromobilitu vlastně už dobře známe díky trolejbusům a vlakům. V posledních letech ale i prudce stoupá využívání elektromobilů, elektrických autobusů, kol i koloběžek. Přechod k trvalé udržitelnosti dopravy zahrnuje co největší využití elektromobility.

  • Elektrický motor cyklistovi jen pomáhá se šlapáním do 25 km/h. Elektrokolo je o 7 kg těžší než běžné kolo. Na jedno nabití ujedete 100 - 150 km.
  • Vyrábíte si elektřinu pomocí domácí solární elektrárny? Pak máte nabíjení elektrických motorů úplně zadarmo.

Co je dobré vědět

Elektrický pohon dokáže být velmi ekologický díky využití zelené energie z obnovitelných zdrojů. Provoz těchto prostředků je mnohem levnější, než u spalovacích motorů, i když je pořizovací cena prozatím vyšší. Společně s elektromobilitou se snižuje nejen prašnost, ale i hlučnost. Navíc odpadá náročný servis. Nabíjení elektromobilu zvládnete i doma díky domácím nabíječkám a to i v levnější distribuční sazbě.

Počet registrovaných elektromobilů v ČR byl v polovině roku 2022 více jak 12 300. Také se zvýšil počet nabíjecích stanic, hlavně u nákupních center, čerpacích stanic a u nejdůležitějších dopravních tahů.

Typ vozidla Pořizovací cena Náklady na palivo 400 000 km Celkové nákladyPředpokládáme, že benzínový pohon vyjde na 1,6 Kč/km, plynový pohon na 0,9 Kč/km a elektromobil pojede za 0,5 Kč/km.Přesně spočítat úsporu a ekonomickou návratnost tepelné techniky je poměrně obtížné. Záleží totiž vždy na konkrétním případě, hlavně na místních podmínkách, technických parametrech zařízení atd. Naše výpočty proto vždy berte s rezervou – slouží opravdu jen pro základní orientaci.
Auto na benzín s výbavou srovnatelnou s elektromobily 511 000 Kč 640 000 Kč 1 381 000 Kč
Auto na plyn (CNG) 512 000 Kč 360 000 Kč 872 000 Kč
Elektromobil 950 000 Kč 200 000 Kč 1  150 000 Kč

Vlastní dobíječka od E.ON Drive

Společně zřídíme dobíjecí stanici ve vaší firmě, obci nebo domácnosti. A když budete chtít, z vaší soukromé dobíječky umíme udělat veřejnou. Pokud byste ale rádi svůj elektromobil jen výhodně dobíjeli, ani to není problém. Zaregistrujte se do E.ON Drive.

Co můžete udělat hned

Pro větší ochranu životního prostředí a udržitelnost si můžete pořídit elektrokolo nebo elektrokoloběžku. Jako individuální dopravní prostředek je ideální nejen do města, ale také v malé obci na nákupy, jízdu na poštu a úřady, nebo do kavárny. Cena za elektrokolo se pohybuje od 15 000 do 40 000 Kč.

Mohlo by vás také zajímat

Jak funguje větrná elektrárna
Jakmile zafouká, roztočí se listy rotoru, které rozpohybují hřídel. Rotor větrné elektrárny roztáčí generátor a ten vyrábí elektřinu.
Víc najdete tady
Kde se inzeruje prodej vodní elektrárny
Inzeráty na prodej malých vodních elektráren najdete na specializovaných webech. 
Víc najdete tady
Za jak dlouho se vrátí investice do domácí větrné elektrárny
Za jak dlouho se vám investice do domácí větrné elektrárny vrátí, závisí hlavně na pořizovacích nákladech, reálném výkonu a hodnotě ušetřené energie.
Víc najdete tady