Jaké jsou technologie úsporného osvětlení

  1. Úsporné osvětlení je dnes již zcela běžnou součástí domácností.
  2. Vybírat můžete mezi LED žárovkami, halogenovými žárovkami nebo kompaktními zářivkami.
  3. Při nákupu úsporného osvětlení je dobré zvážit cenu, výkon i barvu světla.

Proč je to důležité

Osvětlení je nedílnou součástí všech domácností a samozřejmě potřebuje ke svému provozu elektřinu. Na celkové spotřebě elektřiny v domácnosti se osvětlení podílí zhruba z 15 %. Vyplatí se tedy volit co nejúspornější osvětlovací technologie.

Co je dobré vědět

Výhody a nevýhody jednotlivých světelných zdrojů:


Zdroj světla Výhody Nevýhody

LED žárovky

malá spotřeba el. energie, dlouhá životnost

vyšší cena, nutnost sledovat i další parametry (teplota, CRI)

Halogenové žárovky

vysoký světelný tok, nevadí jim spínání

vyšší spotřeba el. energie, vysoká teplota v provozu

Kompaktní žárovky

nízká spotřeba el. energie

obsah těžkých kovů, dlouhý „rozjezd“ do plného světelného výkonu

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Chci k E.ONu

LED žárovky – nejvyšší úspora, dlouhá životnost

LED žárovky jsou velmi oblíbeným typem úsporného osvětlení. Mají až sedmkrát nižší spotřebu elektrické energie než běžné žárovky. Při výběru správné LED žárovky je důležité vědět, zda bude umístěna v interiéru či exteriéru a podle toho volit její odolnost. Dále je důležité zvolit vhodný světelný tok, který se měří v jednotce lm. 60 W žárovky mají okolo 700 lm. Čím vyšší počet lm mají, tím je světelný tok silnější a žárovka tak vyprodukuje více světla.

Často opomíjeným kritériem při pořizování žárovky je barva světla. Podle typu místnosti, pro kterou je žárovka určena je vhodnější teplý odstín (ložnice, obývací nebo dětský pokoj) nebo studený (kuchyně, pracovna, dílna). Jednotkou termodynamické teploty je kelvin (K). Teplejší odstíny se pohybují kolem 3 000 až 4 000 K. Chladnější kolem 5 000 až 6 000 K.

Halogenové žárovky - na ústupu

Halogenové žárovky řadíme k teplotním světelným zdrojům. Vyrábí se ve stejných tvarech jako žárovky běžné, které tak mohou v domácnosti snadno nahradit. Oblíbené jsou také bodové halogenové reflektory.

Tento světelný zdroj se doporučuje zejména do místností s častým spínáním. Jejich světlo se svítí v plné intenzitě okamžitě po sepnutí a třeba oproti zářivkám je výhodou také nižší cena. Oproti běžným žárovkám je zde asi 20 - 30 % úspora. Halogenové žárovky 

Na kompaktní zářivky už zapomeňte

Kompaktní zářivka nahrazuje běžnou žárovku svým tvarem, samozřejmě existuje i více typů. Kompaktní zářivky se závitem (E27, E14) se dají zašroubovat i do běžných objímek. V současnosti je ale nejvíce nahrazují LED žárovky.

Mohlo by vás také zajímat:

Pozor na okna a dveře

Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady

Zvažte vytápění tepelným čerpadlem

Tepelné čerpadlo je technologií budoucnosti pro vytápění rodinných domů.
Víc najdete tady

Požádejte o dotaci

Zateplení domu, výměna oken nebo kotle, to všechno jsou docela nákladné úpravy. Můžete ale využít dotace, které vám s financováním pomůžou.
Víc najdete tady