Jaké jsou technologie úsporného osvětlení?

  1. Úsporné osvětlení je dnes již zcela běžnou součástí domácností.
  2. Vybírat můžete mezi LED žárovkami, halogenovými žárovkami nebo kompaktními zářivkami.
  3. Při nákupu úsporného osvětlení je dobré zvážit cenu, výkon i barvu světla.

Osvětlení je nedílnou součástí všech domácností a spolu s ním vzniká spotřeba energie. Na celkové spotřebě elektřiny v domácnosti se osvětlení podílí zhruba z 15 %. Vyplatí se tedy volit co nejúspornější osvětlovací technologie.

Zdroj světla VýhodyNevýhody

LED žárovky

malá spotřeba el. energie, dlouhá životnost

vyšší cena, nutnost sledovat i další parametry (teplota, CRI)

Halogenové žárovky

vysoký světelný tok, nevadí jim spínání

vyšší spotřeba el. energie, vysoká teplota v provozu

Kompaktní žárovky

nízká spotřeba el. energie

obsah těžkých kovů, dlouhý „rozjezd“ do plného světelného výkonu

Raději posloucháte? Podcast Lifehacky!

Nadbytek nočního světla může přeprogramovat náš mozek. Najdete na Spotify i na YouTube.

LED žárovky – nejvyšší úspora, dlouhá životnost

LED žárovky jsou velmi oblíbeným typem úsporného osvětlení. Vyznačují se až sedmkrát nižší spotřebou elektrické energie než běžné žárovky. Při výběru správné LED žárovky je důležité vědět, zda bude umístěna v interiéru či exteriéru a podle toho volit její odolnost. Dále je důležité zvolit vhodný světelný tok, který se měří v jednotce lm. 60 W žárovky mají okolo 700 lm. Čím vyšší počet lm mají, tím je světelný tok silnější a žárovka tak vyprodukuje více světla.

Často opomíjeným kritériem při pořizování žárovky je barva světla. Podle typu místnosti, pro kterou je žárovka určena je vhodnější teplý odstín (ložnice, obývací nebo dětský pokoj) nebo studený (kuchyně, pracovna, dílna). Jednotkou termodynamické teploty je kelvin (K). Teplejší odstíny se pohybují kolem 3 000 až 4 000 K. Chladnější kolem 5 000 až 6 000 K.

Halogenové žárovky – když potřebujete často spínat

Halogenové žárovky řadíme k teplotním světelným zdrojům. Jejich nižší energetická náročnost a až dvojnásobná životnost oproti běžným světelným zdrojům spočívá v přidání směsi halových plynů do baňky. Halogenové žárovky se vyrábí ve stejných tvarech jako žárovky běžné, které tak mohou v domácnosti snadno nahradit. Oblíbené jsou také bodové halogenové reflektory.

Tento světelný zdroj se doporučuje zejména do místností s častým spínáním. Světlo se rozline okamžitě po sepnutí a třeba oproti zářivkám je výhodou také nižší cena. Oproti běžným žárovkám je zde asi 20 - 30 % úspora.

Kompaktní zářivky – náhrada za žárovku, na ústupu

Kompaktní zářivka nahrazuje běžnou žárovku svým tvarem, samozřejmě existuje i více typů. Kompaktní zářivky se závitem (E27, E14) se dají zašroubovat i do běžných objímek. V současnosti je ale nejvíce nahrazují LED žárovky.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Chci k E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Nepřetápějte zbytečně

Mnoho z nás vytápí domov na zbytečně vysokou teplotu. Kvůli tomu za topení víc utratíme a navíc to není ani zdravé.
Víc najdete tady

Pozor na okna a dveře

Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady

Zvažte vytápění tepelným čerpadlem

Jedním z nejúspornějších zdrojů tepla je tepelné čerpadlo – dokáže vyrobit několikrát víc tepla, než kolik spotřebuje elektřiny. Úspora je to velká, třeba i téměř 40 000 Kč ročně.
Víc najdete tady