E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Za jak dlouho ušetří svoji cenu domácí větrná elektrárna?

Elektřina Moderní technologie Investice Veřejný sektor Kutil
  •  V kalkulaci návratnosti domácí větrné elektrárny rozhodují pořizovací náklady, reálný výkon technologie a hodnota prodané a zejména ušetřené  energie.
  • Domácí větrná elektrárna pravděpodobně splní svůj účel na vršku nebo planině, ideálně v Krušných horách, na Jesenicku nebo Českomoravské  vrchovině. 

Domácí větrná elektrárna potřebuje vhodné podmínky

Na současném trhu najdeme poměrně levné a rozmanité sestavy, které obsahují všechny potřebné součástky – od alternátoru, přes regulátor, až po vrtuli. Pokud kupujete celou sadu od seriózního výrobce, se zárukou, můžete srovnávat klidně jenom výkon. Ale pozor! Domácí větrná elektrárna může mít vysoký nominální (instalovaný) výkon, ale vzhledem k místním podmínkám nízký reálný výkon. Porovnejme extrémní příklady.

1.

Nevhodně umístěná větrná elektrárna

Pan Bohatý investoval 100 000 Kč a koupil větrnou elektrárnu, která měla v ideálních testovacích podmínkách nominální výkon 1,5 kW. Ale bohužel postavil stroj na špatném místě, takže reálně dosahuje průměrného výkonu 0,015 kW. Za rok vyrobí 131 kWh, které majitel jinak odebere z elektrické zásuvky zhruba za 630 Kč. Domácí větrná elektrárna v tomto případě svoji cenu nevrátí.

2.

Dobře umístěná malá větrná elektrárna

Pan Chytrý investoval 20 000 Kč a koupil větrnou elektrárnu, která měla v ideálních podmínkách výkon 0,5 kW. Technologii umístil na střechu svého severočeského domu a průměrně dosahuje výkonu 0,1 kW. Za rok získá 876 kWh, které jinak koncového spotřebitele stojí kolem 4 200 Kč. Pokud má navíc ještě dostatečně velký akumulátor, aby dokázal  všechnu získanou energii také skutečně využít, tato náklady na pořízení  domácí větrné elektrárny se mohou vrátit do čtyř let. 

Umístění ve vhodné lokalitě, kde často fouká vítr, je zkrátka alfou a omegou efektivního provozu a tedy i brzké návratnosti nákladů do malé větrné elektrárny. Větrná elektrárna také z principu obsahuje pohyblivé části a vyžaduje průběžnou údržbu. Ačkoli je energie větru zdarma, jako schůdnější cesta k domácímu využívání obnovitelných zdrojů energie se jeví fotovoltaické panely.      

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu E.ON. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A není drahá, ročně za ni zaplatíte navíc jen asi jako za dvě kávy.

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.