E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Za jak dlouho se vrátí investice do domácí větrné elektrárny?

Elektřina Moderní technologie Investice Veřejný sektor Kutil
  • Za jak dlouho se vám investice do domácí větrné elektrárny vrátí, závisí hlavně na pořizovacích nákladech, reálném výkonu a hodnotě ušetřené energie.
  • Domácí větrná elektrárna se vyplatí na vrcholcích nebo planině – ideálně v Krušných horách, na Jesenicku nebo Českomoravské vrchovině.

Větrná elektrárna potřebuje vhodné podmínky

Na trhu najdeme poměrně velký výběr levných větrných elektráren, které obsahují všechny potřebné součástky – od alternátoru přes regulátor až po vrtuli. Pokud kupujete celou sadu od seriózního výrobce se zárukou, srovnávejte klidně jenom výkon. Dejte si ale pozor na rozdíl mezi nominálním neboli instalovaným výkonem větrné elektrárny a tím reálným. Vždycky totiž záleží na povětrnostních podmínkách v místě, kde elektrárnu instalujete. Pro srovnání se podívejme na dva extrémní příklady:

1.

Nevhodně umístěná větrná elektrárna

Pan Bohatý koupil větrnou elektrárnu za 100 000 korun, která měla v ideálních testovacích podmínkách nominální výkon 1,5 kW.  Postavil ji ale na špatném místě, takže její reálný výkon se pohybuje okolo 0,015 kW. Za rok tak vyrobí 131 kWh. Tuto energii by pan Bohatý jinak odebral z elektrické zásuvky zhruba za 630 korun. Domácí větrná elektrárna se mu v tomto případě nevyplatí.

2.

Dobře umístěná malá větrná elektrárna

Pan Chytrý investoval 20 000 korun a koupil větrnou elektrárnu, která měla v ideálních podmínkách výkon 0,5 kW.  Instaloval ji na střechu svého severočeského domu a její reálný výkon průměrně dosahuje 0,1 kW. Za rok tak získá 876 kWh, za které by jinak zaplatil kolem 4 200 korun.  Díky dostatečně velkému akumulátoru navíc dokáže všechnu vyrobenou energii skutečně využít. Náklady na pořízení domácí větrné elektrárny se mu tak vrátí do čtyř let. 

Vhodná lokalita, kde často fouká vítr, je zkrátka alfou a omegou efektivního provozu větrné elektrárny. Jen tak se vám náklady na její pořízení brzy vrátí. Myslete ale na to, že větrná elektrárna obsahuje pohyblivé části a vyžaduje průběžnou údržbu. Jednodušší cestou k energetické soběstačnosti proto můžou být solární panely.      

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!