E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Za jak dlouho ušetří svoji cenu domácí větrná elektrárna?

Elektřina Moderní technologie Investice Veřejný sektor Kutil

  •  V kalkulaci návratnosti domácí větrné elektrárny rozhodují pořizovací náklady, reálný výkon technologie a hodnota prodané, nebo ušetřené  energie.
  •  Domácí větrná elektrárna pravděpodobně splní svůj účel na vršku nebo planině, ideálně v Krušných horách, na Jesenicku nebo Českomoravské  vrchovině. 

TIP

Vyrábí vaše domácí větrná elektrárna přebytky, které sami nepotřebujete? Vaši nadprodukci odkoupíme za příznivou cenu. Lokální výrobci s námi mívají snadnou fakturaci a nemusejí řešit skoro žádnou administrativu.

Domácí větrná elektrárna potřebuje vhodné podmínky

Na současném trhu najdeme poměrně levné a rozmanité sestavy, které obsahují všechny potřebné součástky – od alternátoru, přes regulátor, až po vrtuli. Pokud kupujete celou sadu od seriózního výrobce, se zárukou, můžete srovnávat klidně jenom výkon. Ale pozor! Domácí větrná elektrárna může mít vysoký nominální (instalovaný) výkon, ale vzhledem k místním podmínkám nízký reálný výkon. Porovnejme extrémní příklady.

  1. Pan Bohatý investoval 20 000 Kč a koupil větrnou elektrárnu, která měla v ideálních testovacích podmínkách nominální výkon 1 kW. Ale bohužel postavil stroj do závětří, takže reálně dosahuje výkonu 0,01 kW. Za rok vyrobí 88 kWh, které jinak odebere z elektrické zásuvky zhruba za 400 Kč. Domácí větrná elektrárna v tomto případě svoji cenu nevrátí.
  2. Pan Chytrý investoval 10 000 Kč a koupil větrnou elektrárnu, která měla v ideálních podmínkách výkon 0,5 kW. Technologii umístil na střechu svého severočeského domu a průměrně dosahuje výkonu 0,1 kW. Za rok získá 876 kWh, které jinak koncového spotřebitele stojí kolem 4 200 Kč. Pokud má navíc ještě dostatečně velký akumulátor, aby dokázal získanou energii také skutečně využít, tato domácí větrná elektrárna může vrátit svoji cenu do 3 let.

Domácí větrná elektrárna je podporovaná státem

Mnoho zájemců propočítalo svoje náklady a zisky dobře. I když zahrneme pořizovací investici, domácí větrná elektrárna jim dává energii levněji než centrální distribuční síť (koncoví odběratelé normálně platí 3 až 5 Kč/kWh). Případné přebytky mohou výhodně prodávat díky státní podpoře.

Jak stát podporuje alternativní zdroje energie (vybrané příklady)    
  Výkupní cena Zelený bonus
Sluneční elektrárna 6 669 Kč/MWh 5 969 Kč/MWh
Větrná elektrárna 2 414 Kč/MWh 1 914 Kč/MWh
Malá vodní elektrárna
v nové lokalitě a jednotarifním pásmu
3 453 Kč/MWh 2 753 Kč/MWh

(Údaje čerpáme z Cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 9/2015, uvádíme hodnoty pro elektrárny zprovozněné v roce 2012. Pro bližší představu upřesněme, že většina domácností spotřebuje na svícení, vaření a provoz spotřebičů kolem 2 – 3 MWh elektřiny ročně. Takzvané zelené bonusy jsou poměrně nižší, protože vám vyrobená energie zůstává. Garantované výkupní ceny jsou vyšší, protože energii prodáte a nemůžete dále obchodovat. Zvýhodněná není produkce většiny novějších elektráren.)

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.