Jak na třídění papíru?

  1. Téměř 3/4 obyvatel České republiky třídí odpad.
  2. Velká většina z nás usnadňuje recyklaci, tedy levnější výrobu nových produktů.
  3. Ovšem třídění papíru představuje výjimku, protože rodinnou kasu obohatit může a má také další využití.

Průměrný obyvatel České republiky vytvoří asi 300 kg odpadků ročně. Běžná čtyřčlenná domácnost potom vyseparuje 44 kg papíru, který patří do modrého kontejneru. Zpracování a členění papírového materiálu je daleko ekologičtější než jeho výroba ze dřeva. Použitím jedné tuny nasbíraného materiálu ušetříme asi 14 stromů a uspoříme až 50 % energie. Třídění papíru se rozhodně vyplatí. 

Na třídění papíru můžete vydělat peníze

Třídění papíru má své výhody. Menší objem směsného odpadu snižuje náklady obce, která hradí jeho likvidaci. Informace, podle kterých byste se měli při třídění papíru řídit, naleznete na barevných sběrných nádobách. Plakáty nalepené přímo na kontejnerech upřesňují, co do nich můžeme, či nemůžeme vhodit. Mimochodem, z 10 recyklovaných časopisů získáme například krabici na televizor!

Třídění papíru začíná již doma. Odpadové materiály můžeme separovat do zvláštních košů, pytlů, obyčejných tašek nebo krabic, které umístíme třeba ve volném koutě. Nashromážděný odpad vyneste do modrého kontejneru, anebo do sběru, kde dostanete zaplaceno.

Nejčastější chyby při třídění odpadu

Při třídění papíru modrý kontejner nestačí

Papír můžeme kvalitně recyklovat nanejvýše sedmkrát. Do modrého kontejneru proto neházejte například plata od vajíček, ruličky od toaletního papíru apod. Třídění papíru nezahrnuje ani použité papírové kapesníčky, papírové pleny a papírové utěrky, pochopitelně z hygienických důvodů. Jmenované odpadky patří nejlépe na kompost, kde dojde k dokonalému rozkladu, v horším případě nechť skončí v popelnici. Co patří do modrého kontejneru:


  1. noviny, časopisy
  2. katalogy, reklamní letáky
  3. sešity, knihy bez vazby
  4. kancelářský papír
  5. papírové obaly, krabice
  6. karton a lepenka

Chcete nový kotel od E.ONu? 

Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. U nás si ho můžete pořídit na splátky bez navýšení a dáme vám na něj 7letou záruku. Vy se nemusíte o nic starat, všechno zařídíme za vás. Výhodný tarif plynu je u nás samozřejmostí.  

Chci kotel od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat

Nepřetápějte zbytečně

Mnoho z nás vytápí domov na zbytečně vysokou teplotu. Kvůli tomu za topení víc utratíme a navíc to není ani zdravé.
Víc najdete tady

Pozor na okna a dveře

Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady

Zvažte vytápění tepelným čerpadlem

Jedním z nejúspornějších zdrojů tepla je tepelné čerpadlo – dokáže vyrobit několikrát víc tepla, než kolik spotřebuje elektřiny. Úspora je to velká, třeba i téměř 40 000 Kč ročně.
Víc najdete tady