Jsou všechny bioplasty rozložitelné v přírodě?

- Rozhodně nemůžeme všechny bioplasty jen tak pohodit do přírody. Některé se dají kompostovat jen v průmyslovém provozu.
- Přínos bioplastů pro půdu je minimálně sporný. Při jejich rozkladu se totiž naváže jen malé množství CO2, zbytek uniká od ovzduší.
Abychom zvýšili efektivitu rozkladu bioplastů v kompostu, je potřeba:
- Sáčky nevyhazovat prázdné, ale plné potravinového odpadu,
- pravidelně míchat kompost,
- zajistit správnou teplotu, vlhkost a poměr dusíků a uhlíků,
- zahájit kompostování na jaře, ne v zimě.
Bioplasty u nás zatím nekompostujeme
V Česku existují dva druhy certifikátů pro kompostování:
- OK compost INDUSTRIAL. Toto označení s logem klíčícího zrna dostávají výrobky, které se rozloží jen v průmyslových kompostárnách. V nich se bioodpad zpracovává za podmínek, jaké si doma nevytvoříte. A už vůbec se takové odpadky nerozloží samy v přírodě.
- OK compost HOME. Takto označené výrobky můžete kompostovat doma, opět to tedy neznamená, že se odpad rozloží ve volné přírodě.
Bioplasty u nás zatím končí v komunálním odpadu. Kompostárny totiž bioplasty nezpracovávají. A ani recyklace se firmám nevyplatí, protože je tohoto materiálu na trhu malé množství. Nejlepší tedy aktuálně je, když se bioplasty zužitkují ve spalovně.
Problémy s označením
V Dánsku už kvůli bioplastům proběhl dokonce soud. Jedna firma o své nádobě na pěstování rostlin tvrdila, že je 100% rozložitelná a kompostovatelná. Že po ní nezbude „nic než vzduch a voda“. V reklamních materiálech ale zapomněla uvést, že to platí jen při průmyslovém kompostování. Soudce to vyhodnotil jako matení veřejnosti, které může mít neblahé ekologické důsledky.
V domácím kompostu takový bioplast nezlikvidujete kompletně, takže se pak jedná spíš o skládkování. Správným označováním bioplastů, způsoby jejich likvidace a vyšší informovaností se v současné době zabývá Evropská unie i některé členské státy.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu
Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!
Mohlo by vás také zajímat
Kolik činí ekologický poplatek?
