Co přinese komunitní energetika

  • Jako komunitní energetika se označuje systém výroby energie, kdy elektrárna vyrábí elektřinu hlavně pro firmy a domácnosti ve svém okolí. 
  • Tento systém přinese nejen úspory energií, ale také větší energetickou soběstačnost domácností, obcí i celých regionů.
  • Díky komunitním projektům budou moct například obyvatelé bytových domů využívat levnou elektřinu z vlastní solární elektrárny.  

Proč je to důležité 

Přínos komunitní energetiky pro společnost nejen v České republice, ale i v celé Evropě, bude obrovský. Budeme schopní efektivněji nakládat s elektřinou vyrobenou lokálními zdroji, především však dosáhneme značných úspor pro domácnosti, bytová družstva, i celé obce a regiony. Ty si totiž budou elektřinu nejen sami vyrábět, ale díky jejímu sdílení ji vždycky naplno využijí tam, kde bude zrovna nejvíc potřeba. Jde tak o další velký krok na cestě k energetické soběstačnosti.  

Co je to komunitní energetika

Jako komunitní energetika se souhrnně označují menší energetické projekty, které vyrábí elektřinu pro vlastní potřebu a také pro svoje nejbližší okolí.

  • Typickým komunitním projektem bude třeba solární elektrárna na střeše panelového domu, která vyrobí elektřinu pro všechny byty v něm. 
  • Komunitní elektrárny budou také třeba na střechách škol a úřadů. 
  • Nejde přitom jen o solární panely, obce nebo komunity budou provozovat třeba i větrné elektrárny nebo velké baterie pro ukládání elektřiny.  
  • Komunitní projekty budou vyrábět elektřinu primárně pro své členy, třeba obyvatele obce nebo pro sousedy.   

Víc se o komunitní energetice dočtete v samostatném článku.  

Co je dobré vědět 

  • Komunitní energetika lidem přinese úsporu nákladů na elektřinu. Například solární elektrárna na střeše bytového domu dokáže podle odborníků vyrobit třeba i 15 MWh elektřiny pro vlastní spotřebu obyvatel domu. A to pro představu pokryje nároky zhruba pěti běžných domácností, které bydlí v bytě.
  • Domácí fotovoltaické elektrárny se u nás nejčastěji instalují na střechy rodinných domů. Díky komunitním energetickým projektům ale budou moct využívat levnou solární elektřinu i třeba obyvatelé bytových domů.  
  • Komunitní energetika sníží závislost lidí na odběru elektřiny ze sítě a tím pádem i na kolísavých cenách elektřiny. Pokud si energetická komunita dokáže pro sebe vyrobit velkou část elektřiny, nebude jí muset tolik nakupovat.
  • Komunitní energetika navíc pomůže řešit problémy s přebytkem energie z fotovoltaiky. S tím se často setkávají například školy, které mají na svých střechách fotovoltaické panely. V létě musejí odprodávat přebytky elektřiny do distribuční sítě, ačkoliv by ji v tu chvíli mohl spotřebovat někdo v jejich bezprostředním okolí. Díky komunitní energetice se škola o vyrobenou elektřinu snadno podělí s dalšími budovami.
  • Stát bude komunitní energetiku podporovat různými dotacemi. Už nyní je třeba možné žádat o dotace na vznik a provoz energetického společenstva. Očekáváme, že možnosti dotací pro komunitní energetické projekty budou přibývat.   

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.

Proč je dobré elektřinu ze solární elektrárny hned spotřebovat 

  • Provoz domácí solární elektrárny se nejvíce vyplatí, pokud dokážete maximum doma vyrobené elektřiny taky obratem spotřebovat. Tuto elektřinu totiž pak nemusíte nakupovat u svého dodavatele.   
  • A pro komunitní elektrárny to platí také. Elektřinu vyrobenou v komunitní elektrárně mohou ihned spotřebovat členové komunity – třeba domácnosti v bytovém domě – a nemusí ji nakupovat u svých dodavatelů. Teprve přebytky vyrobené elektřiny pak může komunitní elektrárna dodávat do distribuční sítě. To ale nemusí být tak výhodné. I u komunitních elektráren proto bude klíčové, aby se co nejvíc vyrobené elektřiny spotřebovalo na místě. 

Mohlo by vás také zajímat

Z čeho se skládá cena elektřiny
Cena elektřiny se skládá ze dvou hlavních částí – státem regulované a neregulované složky.
Víc najdete tady
Máte správnou sazbu elektrické energie?
Správnou volbou sazby a tarifu ušetříte náklady za elektřinu.
Víc najdete tady
Jak dlouhá je návratnost solárních panelů
Solární panely na střechách budov šetří zemědělskou půdu.
Víc najdete tady