Tepelné čerpadlo voda/voda: Jaká bývá jeho cena? 2

Elektřina Teplo Spotřebiče Investice Životní prostředí

  •  Tepelné čerpadlo voda/voda je možné pořídit za cenu kolem 85 000 až 100 000 Kč.
  •  Platí přitom, že čím vyšší je topný faktor, tím vyšší je i pořizovací cena tepelného čerpadla.
  •  Tepelné čerpadlo voda/voda odebírá energii z vodního zdroje.
  •  Vhodné je proto pro rodinné domy nebo objekty, které jsou situované u rybníka nebo  jiného vodního toku.

Tepelné čerpadlo voda/voda dosahuje vysoké účinnosti a vůbec nejvyšších topných faktorů. Výkon tepelného čerpadla voda/voda totiž není závislý na venkovní teplotě, jako je tomu třeba v případě tepelných čerpadel využívajících vzduch. Podzemní voda má stálou průměrnou teplotu, kolem 10 °C – v porovnání s průměrnou teplotou vzduchu (+3 °C) jde tedy o výrazně teplejší zdroj energie .

To se promítá i do topného faktoru, který se u tepelných čerpadel voda/voda pohybuje kolem 6, což znamená až 80procentní úsporu oproti původnímu vytápění . Omezením je skutečnost, že tento typ tepelných čerpadel lze využít pouze v lokalitách s dostatkem spodní vody, případně s přístupem ke geotermální vodě. Provoz tepelného čerpadla voda/voda je náročnější.

RADA

Tepelná čerpadla jsou označována například jako vzduch/vzduch, vzduch/voda, voda/voda apod. Co to znamená? Zapamatujte si jednoduchou pomůcku – před lomítkem je uváděno teplonosné médium a za lomítkem odváděné tepelné médium. Třeba u tepelných čerpadel využívajících vzduch je teplonosným médiem vzduch. Odváděným tepelným médiem bývá zpravidla voda (tepelná čerpadla nejčastěji ohřívají topnou nebo užitkovou vodu). 

Tepelné čerpadlo voda/voda a jeho cena

Cena tepelného čerpadla voda/voda záleží mimo jiné na výši topného faktoru a na složitosti instalace. Montáž tepelného čerpadla voda/voda se může prodražit právě s ohledem na budování studny nebo podzemního vrtu apod. Samotné tepelné čerpadlo voda/voda je možné pořídit za cenu kolem 85 000 až 100 000 Kč. Platí přitom, že čím vyšší je topný faktor, tím vyšší je i cena tepelného čerpadla.

TIP

Vybíráte tepelné čerpadlo a chcete doma začít co nejdříve šetřit na vytápění? Nemáte našetřený dostatečně velký obnos na pořízení tepelného čerpadla? Společnost E.ON vám zprostředkuje nákup kvalitních a účinných tepelných čerpadel Vaillant na splátky s jedinečnou slevou. Spočítejte si výši splátek a prohlédněte si detail nabídky.

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.