Jak poznat a kdy nakoupit kvalitní palivové dřevo a pelety?

  1. Kvalitní pelety mají certifikát ENplus a navíc se nedrolí.
  2. Nejlepším palivovým dřevem je buk a jasan. Dejte pozor, aby bylo dřevo dobře proschlé.
  3. Ideální dobou pro nákup paliva je léto, kdy dodavatelé nabízí největší slevy.

Pelety se nesmí drolit 

Dřevní pelety patří mezi oblíbené a ekologické palivo. Jejich kvalitu poznáte hlavně podle mezinárodně uznávaného certifikátu ENplus. Nejkvalitnější pelety – označené jako A1 – využijete hlavně pro vytápění v domácnostech. Tímto certifikátem se pyšní víc než 80 % pelet od českých výrobců. Nekvalitní pelety zase poznáte podle toho, že se drolí a odpadávají z nich piliny. Topení s takovými peletami dokonce může poškodit i kotel.

Pelety můžou být i tmavší – tím se nenechte odradit. Ke ztmavnutí často dochází při lisovaní za vysoké teploty a tlaku. Některé pelety získají tmavou barvu kvůli příměsi kůry. Ty pak mívají menší výhřevnost. Jsou ale zpravidla označené a koupíte je levněji.

Dřevo musí být dobře vyschlé 

Jednotlivé druhy palivového dřeva se liší kvalitou, od které se odvíjí i cena. Díky vysoké výhřevnosti a dlouhé hořlavosti se nejčastěji využívá tvrdé dřevo. Do této skupiny patří dub, buk a jasan. Nejpomaleji sice hoří dub, ale buk a jasan rychleji vysychají a jednoduše je zapálíte. Bývají proto vhodnější variantou.

Vlhkost je u dřeva klíčovým kritériem, které ovlivňuje účinnost vytápění. Palivové dřevo by ji mělo mít nižší než 20 %. Vyšší hodnota znamená, že dřevo není tak výhřevné – velká část tepla se totiž spotřebuje pro odpařování vody.

Čerstvé dřevo vysychá až dva roky. Správnou míru vlhkosti zjistíte digitálním vlhkoměrem, případně podle váhy polen. Až třetinu hmotnosti tvoří voda, která by se měla vypařit.

Kdy palivo nakupovat?

Palivové dřevo i dřevní pelety nejvýhodněji nakoupíte na jaře a v létě. Už zkraje jara zpravidla začínají dodavatelé zlevňovat. Během letních prázdnin pak slevy stoupnou až na 15–20 %. Často narazíte i na množstevní slevy. Vyplatí se proto zvážit větší jednorázovou objednávku, která vám vystačí na celou zimu. Přibližně od září se dodavatelé zase začínají chystat na topnou sezónu a cenových akcí ubývá. Když je tuhá zima, můžou se navíc prodloužit i dodací lhůty. Občas si na dřevo počkáte dokonce celý měsíc. 

Neplaťte za energii víc, než musíte 

U nás můžete ušetřit i tisíce korun ročně. Vybereme pro vás ideální tarif, pomůžeme vám s přechodem k nám a zařídíme samozřejmě i veškerou administrativu.

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění?

Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady

Jaké jsou technologie úsporného vytápění

Při výběru myslete na to, jakou energii využíváte, jak ji v budově rozvádíte a jakou teplotu interiéru vyžadujete.
Víc najdete tady

Jak regulovat vytápění v domácnosti?

Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady