Kolik stojí tepelné čerpadlo země-voda

  1. Cena je okolo 360 000 korun.
  2. Zajistí ale o třetinu nižší provozní náklady.
  3. Tepelné čerpadlo země-voda má velmi dlouhou životnost.

Proč je to důležité

I když je pořizovací cena tepelného čerpadla země-voda vyšší, než u ostatních zdrojů vytápění a ohřevu vody, je na druhou stranu nejúspornější. Pokud tedy chcete každoročně výrazně ušetřit na energiích až 28 000 korun, je tento typ tepelného čerpadla ideální.

Co je dobré vědět

Tepelné čerpadlo země-voda odebírá teplo ze země pomocí plošného kolektoru nebo hlubinného vrtu. Tím ohřívá užitkovou vodu a vodu pro vytápění. Plošný kolektor zabere větší část pozemku, oproti tomu vrt je vhodný pro pozemky menší, protože je veden do hloubky.

Tepelné čerpadlo

Na 1 kWh výkonu je potřeba vrt do hloubky 12 metrů. Většinou se ale hloubí 100 až 150 metrů. Pro vrt potřebujete i geologický průzkum a stavební povolení. V případě plošného kolektoru je potřeba 30 m2 pozemku na 1 kW. Nad kolektorem nesmí růst stromy, ani stát například bazén.

Pořízení a instalace tohoto typu tepelného čerpadla vás vyjde od 280 000 do 360 000 korun a připočítat k tomu musíte hloubení vrtu nebo vybudování kolektoru. I tak je návratnost investice do deseti let a k tomu každým rokem omezíte náklady na energie a servis. Tepelné čerpadlo má opravdu vysoký topný faktor, kdy při 1 kWh spotřebované energie vyrobí 5-6 kWh tepla.

Příkladem cenových nákladů je provoz plynového kotle, za který ročně zaplatíte 50 000 korun. Ze tepelné čerpadlo je to ale pouhých 22 000 korun. 

Tepelné čerpadlo země-voda je investičně a prostorově často náročnou záležitostí. Pro bezproblémový a nízkonákladový chod vaši domácnosti ale převažují pozitiva. Navíc můžete získat finanční podporu z programu Nová zelená úsporám.

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Stáhnout brožuru

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění

Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady

Jaké jsou technologie úsporného vytápění

Myslete na výběr druhu energie, jak ji budete rozvádět a jakou chcete mít doma teplotu.
Víc najdete tady

Jak regulovat vytápění v domácnosti

Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady