Co jsou sálavé panely

  1. Sálavé vytápění šetří energii a designově doplňuje interiér.
  2. Sálavé vytápění zajišťuje rovnoměrné rozložení teplot v místnosti.
  3. Díky sníženému proudění vzduchu v interiéru se též snižuje zdravotní riziko, například alergií nebo astmatu.

Oproti běžným teplovzdušným konvektorům fungují sálavé panely na jiném principu. Tepelná energie se u nich šíří formou elektromagnetického záření. Záření se na teplo promění až ve chvíli, kdy dopadne na předměty, osoby a celkový prostor ve vytápěné místnosti. Při takové formě vytápění jsou předměty a plochy teplejší než vzduch, u běžného vytápění je to naopak. Pocitově tento princip vytváří tepelnou pohodu i při nižší teplotě vzduchu.

Sálavé topení dokáže navodit tepelnou pohodu už při nižších teplotách vzduchu, což umožní nemalou úsporu na energiích. Teplotní rozdíl mezi podlahou a stropem je u sálavého topení pouze 1–2 °C.

Sálavé panely mohou být umístěny na stěnách či na stropě

Vytápění pomocí sálavých panelů lze podle umístění rozdělit na stěnové a stropní. Nejčastějším materiálem, ze kterého jsou panely vyráběny, je ocel nebo hliníkový plech. Ze zadní strany je panel tepelně izolován.

Zejména stěnové panely jsou vhodné do interiéru, v němž není žádoucí provádět stavební úpravy. Stěnové panely se zavěšují s odstupem od stěny, což umožňuje využít sdílené teplo ze zadní strany panelu. Nedoporučuje se stěnové sálavé panely instalovat proti oknu, zvyšuje se tak tepelná ztráta a ubývá teplo vytápěného prostoru.

Výhodou stěnových sálavých panelů je velká vzhledová variabilita. Zájemce si tak může vybrat z celé řady nejrůznějších designů – od spíše nenápadných až po trochu extravagantní.

Sálavé panely drží krok s moderním designem, v interiéru tak spojují funkčnost s estetickým doplňkem. K dostání jsou i luxusní verze ze skla nebo mramoru, neboť i tyto materiály jsou pro přenos tepla vhodné. Mramorové panely mají o něco vyšší schopnost akumulace tepla, ty skleněné pak mají schopnost akumulace menší, protože jejich přední deska je tenčí.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Chci k E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění

Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady

Jaké jsou technologie úsporného vytápění

Myslete na výběr druhu energie, jak ji budete rozvádět a jakou chcete mít doma teplotu.
Víc najdete tady

Jak regulovat vytápění v domácnosti

Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady