Naše dobíjecí stanice, která čerpá energii přímo ze slunce, uspěla v soutěži Český energetický a eko

Se svou dobíjecí stanicí pro elektromobily u Břeclavi, která čerpá energii přímo ze slunce, jsme uspěli v osmnáctém ročníku soutěže Český energetický a ekologický projekt. Kombinace dobíječky, fotovoltaiky a bateriového úložiště zaujala odbornou porotu, která projekt ocenila Cenou OTE, jednoho z partnerů soutěže. „Moc si ocenění vážíme a v nejbližší době představíme další podobný projekt, který chystáme,“ přiblížil Martin Klíma, vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON Energie.


Rychlodobíjecí stanici pro elektromobily s bateriovým úložištěm a fotovoltaickou elektrárnou jsme dokončili v listopadu minulého roku a již v lednu zde mohli elektromobilisté dobíjet. Přístřešek nad dobíječkou je osazen 54 fotovoltaickými panely o celkovém výkonu 18 kWp a doplňuje ho bateriové úložiště s použitelnou kapacitou 75 kWh. Pro zájemce o dobíjení je tu připravená rychlodobíjecí stanice ABB Terra, která je schopná dobít baterie vozu z nuly na 80 % kapacity do půl hodiny. Už tento rok by pak měla přibýt další stanice, aby byl komfort pro řidiče ještě větší. Jedná se o první podobné zařízení v síti E.ON Drive a aktuálně jedno z nejvýkonnějších svého druhu v Česku. „V E.ONu se snažíme hledat zelená řešení všude, kde to je možné, a Břeclav je pro nás pilotní projekt, který je mnohem náročnější, než výstavba klasické dobíjecí stanice. Zkoušíme tu v praxi, jak inovativní kombinaci dobíječek, úložišť a solárních panelů do budoucna ještě zdokonalit,“ upřesňuje k výstavbě zařízení, které bylo financováno z evropského projektu East-E, Martin Klíma.


Více o dobíječce se dočtete na odkazu  E.ON postavil svou první veřejnou dobíječku, která čerpá energii ze slunce | E.ON


Soutěž Český energetický a ekologický projekt letos měla už osmnáctý ročník. Jejím cílem je prezentovat projekty, stavby, technologie a inovace zaměřené na zvýšení energetické účinnosti a dosažení úspor energie v České republice, podpořit iniciativu Průmysl 4.0 a program Smart city. Klade si za cíl také podpořit zvýšení konkurenceschopnosti a rozvoje průmyslu v České republice a zlepšení životního prostředí ve městech a obcích. Koná se za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.