Co je konopná izolace?

  1. Vlákna konopí setého jsou ideálním materiálem na výrobu tepelných izolací pro stavebnictví.
  2. Jde o obnovitelnou surovinu a takový izolační materiál je velmi šetrný k životnímu prostředí.
  3. Konopí seté je všestranně využitelná plodina, jejíž pěstování nezatěžuje půdu.  Využití nachází v potravinářství, textilním průmyslu a právě i ve stavebnictví.

Konopí se vedle dřevěných vláken jeví jako velmi perspektivní materiál k výrobě tepelných izolací pro stavebnictví. Tepelná izolace z konopí je velmi účinná a propustná pro vodní páru. Stěna zateplená konopím proto může dobře „dýchat“ a nedrží se v ní vlhkost.

Izolace z konopí má také relativně dobré akumulační vlastnosti – tento materiál dobře „nachytává“ teplo, čímž přispívá k tepelné pohodě uvnitř staveb. A samozřejmě jde o přírodní materiál se všemi obvyklými výhodami. Izolační materiály na bázi konopných vláken jsou dobře recyklovatelné a nemají žádný negativní vliv na lidské zdraví. Tyto materiály většinou obsahují pouze konopná a malý podíl jutových vláken. Jako zpomalovač hoření se pak používá obyčejná soda.

V praxi se s konopnou izolací setkáte nejčastěji ve formě měkkých desek pro zateplení dřevěných konstrukcí staveb či střech (takzvaná mezikrokevní tepelná izolace). Na trhu ovšem najdete i pevnější konopné desky pro účely kontaktního zateplení fasády. Konopí tedy může úspěšně nahradit jak minerální vlnu, tak i pěnový polystyren. Nevýhodou konopných izolací zůstává vyšší cena: 300 až 400 Kč za m2 izolační desky.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat

Jak zateplit sklep?

Sklepy, které nejsou vytápěné, potřebují zpravidla zateplit strop nebo stěny.
Víc najdete tady

Na čem je založená chytrá izolace?

Chytrá energetická řešení, jako třeba tepelná izolace domů a bytů, šetří přírodu i lidskou práci. 
Víc najdete tady

Kam se hodí foukaná izolace?

Foukaná izolace se dostane i do nejtěsnější dutinky v konstrukci domu. 
Víc najdete tady