Jaká pravidla má Nová zelená úsporám

  1. V rámci Nové zelené úsporám můžete dostat dotaci ve výši až 50 % nákladů na zateplení domu, zelenou střechu nebo třeba solární elektrárnu.  
  2. Ovšem musíte splnit podmínky a získané peníze využít účelně na energetickou úspornost svého domu.
  3. O dotaci se žádá elektronicky, v elektronické formě se také podávají příslušné dokumenty. 

Proč je to důležité

V rámci Nové zelené úsporám můžete dostat dotaci na zateplení domu, výměnu oken a dveří, nové topení, solární elektrárnu nebo třeba na zelenou střechu. Maximální výše podpory dosahuje pro rodinné i bytové domy až 50 % uznatelných nákladů. V programu Nová zelená úsporám lze uplatnit jenom jednu žádost na jeden dům. Žádost však může obsahovat kombinaci více opatření. Žádosti o dotaci jsou přijímány elektronicky, ale můžete navštívit i krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí, kde vám s vyřízením pomohou.

Co je dobré vědět

  • Proces podání žádosti o dotaci se sice zjednodušil, stále je ale složitý a bez odborné pomoci se neobejdete. Pro získání dotace se proto obraťte na odborníka, který vám vše potřebné zařídí. Nechá si za to zaplatit, ale i na tyto náklady dostanete dotaci. 
  • Abyste byli zařazeni do programu Nová zelená úsporám, musíte doložit odborný posudek, který vám zpracuje projektant nebo energetický specialista. S ním vyplníte a podepíšete rovněž krycí list technických parametrů pro oblast podpory A (zateplování), B (výstavba v pasivním standardu) nebo C (vytápěcí, solární termické a větrací systémy). 
  • Součástí potřebných dokumentů je mimo jiné také soupis faktur za provedené práce, kopie faktur a také příslušné pokladní doklady (nebo alespoň výpis z bankovního účtu, kde jsou příslušné platby patrné).   
  • V současné době je možné všechny potřebné dokumenty odevzdat elektronicky - navedou vás informace na portálu Novazelenausporam.cz, na němž se musíte při podání žádosti registrovat. 
  • Po odeslání žádosti a všech dalších náležitostí dostanete vyhodnocení a v ideálním případě nakonec obdržíte dotaci na svůj bankovní účet. 

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K tomu od nás zdarma dostanete servisní prohlídku po 2 a po 4 letech od instalace. 

Mohlo by vás také zajímat:

Jak v úsporách energie pomáhá termovize
Sledování úniků tepla na základě termovize slouží k  odhalení míst, která narušují celkové zateplení domu.
Víc najdete tady
Jak zateplit sklep
Sklepy, které nejsou vytápěné, potřebují zpravidla zateplit strop nebo stěny.
Víc najdete tady
Co znamená rosný bod v souvislosti se stavbami
Rosný bod ve zdivu je důležitý pro správné a efektivní zateplení domu.
Víc najdete tady