Co je to foukaná izolace?

  1. Foukaná izolace je jednou z technologií pro zateplování domů.
  2. Spočívá v nafoukání lehkého izolačního materiálu do komor v konstrukci stavby.
  3. Jako izolace se při tomto způsobu zateplení používají materiály na bázi celulózy.
  4. Jde o rychlý a efektivní způsob zateplení dřevostaveb a půd či stropů.

Pojmem foukaná izolace se označuje speciální způsob zateplení domů, kdy je do různých prostor v konstrukci stavby pomocí stlačeného vzduchu nafoukána vrstva sypkého tepelně-izolačního materiálu. Obvykle se pro tento způsob zateplení používá celulóza. Výhodou foukané tepelné izolace je hlavně rychlost realizace. Na stavbu přijede cisterna s materiálem a izolace se dopraví – „nafouká“ – na místo aplikace pomocí široké hadice a kompresoru.

Foukanou izolací se zateplují půdy a stropy

Foukaná izolace se často používá k zateplování stropů a půdních prostor. Izolační materiál je nafoukán do prostoru mezi trámy, na které se pak umístí podlaha. Podobně se foukanou izolací zatepluje také střecha. V takovém případě je izolační materiál umístěn v prostoru mezi krokvemi. Podobně se foukanou izolací zateplují také stěny dřevostaveb. Naopak obvodové stěny běžných zděných domů takto většinou zateplit nelze a používají se zde kontaktní zateplovací systémy.

Velkou výhodou foukaných izolací je nejen zmíněná rychlost realizace, ale také jednoduchost celého procesu. Tepelně izolační materiál se prostě přiveze nákladním autem a nafouká tam, kde je to potřeba – a to je vše. Na rozdíl od kontaktního zateplení není potřeba upravovat podklad ani lepit a kotvit izolační desky z polystyrenu, minerální vlny nebo dalších materiálů. V konstrukci domu ovšem musí být pro foukanou izolaci prostor, což není vždy jednoduché. 

Nelamte si hlavu se sháněním elektrikáře

Najdeme vám spolehlivého odborníka vždycky, když ho budete potřebovat, a přidáme vám na jeho služby až 3 000 korun ročně. Zařídí pro vás třeba opravy velké bílé elektrotechniky nebo revizi bojleru, tepelného čerpadla i vaší fotovoltaické elektrárny. Stačí si u nás sjednat prémiový tarif Komplet elektřina.

Chci tarif Komplet elektřina

Mohlo by vás také zajímat:

Kolik stojí a ušetří okna pro pasivní domy?

Okna pro pasivní domy jsou poměrně drahá, ale svoji pořizovací cenu spolehlivě vrátí.
Víc najdete tady

Jak pečovat o plastová okna?

Plastová okna se stávají automatickou výbavou většiny novostaveb nebo starších domů po rekonstrukci. Dřevěná okna lépe vypadají, plastová jsou však o něco málo levnější.
Víc najdete tady

Co je dobré vědět před výměnou oken?

Výměně oken předchází zásadní rozhodnutí, a to, z jakého materiálu budou okna vyrobena. Nabízí se plast, dřevo nebo hliník.
Víc najdete tady