Co je to nadkrokevní tepelná izolace střechy?

  1. Jedná se o zateplení, které je umístěno až nad šikmými prvky střešní konstrukce – nad krokvemi.
  2. Tento způsob zateplení střechy je velice efektivní a zvětšuje interiér podkroví.
  3. Nadkrokevní zateplení je ale zároveň i trochu náročnější na realizaci a mírně dražší.

Zateplení střechy je velmi důležité, střechou totiž běžně z domu uniká velmi mnoho tepla. Zateplená střecha navíc umožňuje využívat i prostor v podkroví. Střecha domu se většinou zatepluje tak, že se tepelná izolace umístí mezi šikmé trámy – takzvané krokve – a vše se poté zaklopí další vrstvou izolace a finálně třeba sádrokartonem.

Takový způsob zateplení střechy, který se označuje jako mezikrokevní, ale značně ubírá prostor v podkroví. Proto se stále častěji začíná využívat zateplení nadkrokevní, kdy je souvislá vrstva tepelné izolace umístěna až nad krokvemi přímo pod střešní krytinou. Díky tomu je možné v interiéru podkroví zachovat prostor, který by byl jinak vyplněn tepelnou izolací. Efekt je to poměrně veliký a nadkrokevní izolace běžně do interiéru pod střechou přidá několik metrů krychlových užitného prostoru.

Tím však výhody nadkrokevní izolace střechy nekončí. Při správném provedení umožňuje tento systém realizovat velmi dobře zateplenou střechu bez tepelných mostů. Bednění (plocha), na němž tepelná izolace leží, navíc může sloužit ze strany interiéru jako pohledová vrstva. Obvykle to bývají dřevěné palubky.

Nadkrokevní tepelná izolace má však i své drobné nevýhody. Její realizace je náročnější na provedení a mnoho řemeslníků či firem zvyklých na své osvědčené postupy ji provádí nerado. Složitější je též konstrukce různých přesahů střechy. Výhody však převažují a nadkrokevní zateplení se tak již běžně používá hlavně v novostavbách a rekonstrukcích.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Kolik stojí a ušetří okna pro pasivní domy?

Okna pro pasivní domy jsou poměrně drahá, ale svoji pořizovací cenu spolehlivě vrátí.
Víc najdete tady

Jak pečovat o plastová okna?

Plastová okna se stávají automatickou výbavou většiny novostaveb nebo starších domů po rekonstrukci. Dřevěná okna lépe vypadají, plastová jsou však o něco málo levnější.
Víc najdete tady

Co je dobré vědět před výměnou oken?

Výměně oken předchází zásadní rozhodnutí, a to, z jakého materiálu budou okna vyrobena. Nabízí se plast, dřevo nebo hliník.
Víc najdete tady