Jak na kvalitní a efektivní zateplení domu?

  1. Kvalitní zateplení domu ušetří spoustu energie, peněz a práce, architekta, projektanta nebo stavební firmu, proto vybírejte pečlivě.  
  2. O provozních nákladech svojí domácnosti uvažujte v horizontu celé generace. Využijte současné postupy a technologie, abyste nemuseli  zbytečně platit za energii.

Zateplení novostavby a rekonstrukce staršího domu

Zateplování domu je komplexní projekt, který vyžaduje nadhled a plánování, i když třeba začnete jenom dílčími změnami. Záleží také na výběru materiálů, které se k sobě musejí hodit, aby dlouho vydržely. Svépomocné práce lákají každého kutila, ale výhodnější bývá zkušený architekt, projektant nebo stavební firma. Při jejím výběru sledujte reference.

Počítejte s delší návratností

Zateplení domu patří mezi dlouhodobé, ale bezpečné investice. Izolační materiál velmi pravděpodobně nikdo neukradne, navíc bývá odolný vůči ohni (ačkoli například pěnový polystyrén může velkému požáru částečně podlehnout). Když už zateplení domu financujete, zbytečně nešetřete. Například na obvodové stěny použijte dostatečnou šířku tepelné izolace - třeba i 18 až 30 centimetrů. Užitečnou roli pak plní nezávislý stavební dozor, který bude průběh prací a všechny výsledky kontrolovat.

Pamatujte také na to, že čím vyšší jsou náklady na energie, tím kratší je návratnost investice do zateplení domu. A to se dnes děje. Kvalitní zateplení domu je jednou z nejefektivnějších (byť nákladných) cest k energetickým úsporám.    

Zateplení domu doplňte větracím systémem

Při dýchání vytváříme oxid uhličitý, který ve vysoké koncentraci způsobuje zdravotní potíže. Důsledné utěsnění domu při zateplení omezuje energetické úniky, ale také přirozenou výměnu vzduchu. Řešením je systém rekuperačního větrání, který nejen vymění odpadní vzduch za čerstvý, ale také využije jeho teplo.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Jak se měří spotřeba tepla?

Měření spotřeby tepla není tak jednoduché, jako u spotřeby elektřiny nebo plynu. Je to však důležité z hlediska rozúčtování nákladů na vytápění v bytových domech.
Víc najdete tady

Co je to wattmetr a k čemu vám bude doma dobrý?

Pomocí wattmetru snadno změříte spotřebu elektrické energie u různých domácích spotřebičů.
Víc najdete tady

K čemu je dobrý měřič spotřeby elektrické energie?

Na každém moderním spotřebiči je napsáno, jak energeticky náročný bude jeho provoz.  
Víc najdete tady