Jak na kvalitní zateplení fasády?

 1. Důležité je nepodcenit tloušťku izolace.
 2. Pozor také na stavební detaily, jako je ostění oken a dveří, parapety a okapnice.
 3. Se zateplením fasády je dobré také vyměnit stará okna a dveře.  
 4. Kvalitní izolace sníží spotřebu tepelné energie na polovinu, v pasivním standardu na  úplné minimum.

Zateplení domů je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak ušetřit za vytápění. Kvalitní zateplení domu není úplně jednoduché a rozhodně nejde jen o to „oblepit fasádu polystyrenem.“ Aby zateplení domu dobře plnilo svůj účel je nutné jej pečlivě navrhnout a celému procesu věnovat velkou pozornost. A to od prvotních úvah, přes projekt, výběr realizační firmy až po vlastní realizaci.

Častou chybou při zateplení fasády bývá nedostatečná tloušťka tepelně-izolační vrstvy. Tu je nutné spočítat a měla by odpovídat místním podmínkám a požadovanému snížení tepelné ztráty domu. Standardní dům se obvykle zatepluje izolačními deskami s tloušťkou okolo 15 cm, nízkoenergetický dům pak 25 cm izolací. Pasivní domy mívají vrstvu tepelné izolace silnou 30 cm a více. S výhledem na příští desetiletí se jako optimální izolace jeví minimálně 15-20 cm.


Pozor také na okna

Z hlediska zateplení domu jsou důležitá také okna. Právě starými okny totiž často z interiéru uniká velké množství tepla. Pokud tedy hodláte zateplovat fasádu domu, zvažte rovněž výměnu oken za nová a více izolační. Nová okna je vhodné umístit do roviny s vnější stranou zdiva nebo na konzoly přímo do vrstvy tepelné izolace (takzvaná předsazená montáž). Díky tomu se vyhnete tepelným mostům v ostění oken a také zvětšíte plochu vnitřních parapetů. A to není nikdy na škodu.

Při zateplování oken je důležité nepodcenit detaily. Problematické bývá třeba napojení tepelné izolace na rám okna, nebo kvalitní provedení horní a spodní okapnice.

Neplaťte za energii víc, než musíte 

U nás můžete ušetřit i tisíce korun ročně. Vybereme pro vás ideální tarif, pomůžeme vám s přechodem k nám a zařídíme samozřejmě i veškerou administrativu.

Více informací

Materiály pro zateplení fasády

Nejčastějším materiálem pro zateplení fasády je nejspíš pěnový polystyren. Desky z pěnového polystyrenu jsou poměrně levné, nabízí přitom velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti. Právě pěnový polystyren asi bude vaše hlavní volba, pokud vás při zateplení domu tlačí rozpočet. Pokud můžete, využijte šedý polystyren, který nabízí lepší izolační vlastnosti a je jen mírně dražší než běžná bílá varianta. Desky z šedého polystyrenu jsou ale křehčí a náchylnější na přehřátí nekryté vrstvy ve fázi realizace v létě.

Hlavně výškové stavby a větší obytné domy se často zateplují minerální vlnou. Jde totiž o nehořlavý materiál, jehož další výhodou je dobrá prodyšnost. Vrstva minerální vlny je prostupná pro vodní páru, a to může být výhodné hlavně tam, kde je stěna zateplovaného domu mírně vlhká nebo kde taková vlhkost hrozí. I tak ale platí, že zateplovat je možné pouze suché zdivo!

Na výrobu minerální vlny je potřeba velké množství energie, polystyren se pak vyrábí z ropy a v přírodě se téměř vůbec nerozkládá. Pokud chcete zateplovat dům s důrazem na ekologickou udržitelnost, musíte se poohlédnout po přírodních tepelně-izolačních materiálech – třeba na bázi konopí, juty, vlny nebo celulózy. Připravte se ale na vyšší cenu.

Co je potřeba pro kvalitní zateplení fasády

 • Pečlivě připravený projekt,
 • nepodcenit tloušťku tepelné izolace,
 • kvalitní realizace s důrazem na detaily (například ostění oken a dveří, vnější parapety, prostupy atd.),
 • ideálně také současná výměna starých oken a dveří.

Zateplení fasády – cena může zůstat nízká i při vysoké kvalitě

Vstupní investici lze snížit díky různým akčním slevám, ale přesnou částku jde spočítat pouze individuálně, pro konkrétní případ. V obecné rovině proberme, jak efektivně poskládat zateplení fasády. Cena záleží například na výšce a členitosti domu, zvolené tloušťce izolace a kvalitě komponent. Zateplení fasády může stát kolem 1 000 Kč za metr čtvereční a více.

Obvyklá skladba zateplení běžného zděného domu (ve směru od interiéru):

 • Zdivo
 • Soklová lišta
 • Penetrace podkladu
 • Lepicí hmota
 • Tepelná izolace
 • Talířové hmoždinky
 • Skleněná síťovina
 • Stěrková hmota
 • Penetrační nátěr
 • Povrchová úprava


Nelamte si hlavu se sháněním elektrikáře

Najdeme vám spolehlivého odborníka vždycky, když ho budete potřebovat, a přidáme vám na jeho služby až 3 000 korun ročně. Zařídí pro vás třeba opravy velké bílé elektrotechniky nebo revizi bojleru, tepelného čerpadla i vaší fotovoltaické elektrárny. Stačí si u nás sjednat prémiový tarif Komplet elektřina.

Chci tarif Komplet elektřina

Mohlo by vás také zajímat:

Jak fungují šetřiče vody?

Šetřiče vody pracují na principu míchání vodního proudu se vzduchem.
Víc najdete tady

Jak funguje domácí filtr na vodu?

Domácích filtrů na vodu je k dispozici celá řada, každý typ se však zaměřuje na odstranění něčeho jiného.
Víc najdete tady

Jak šetřit vodu v koupelně

Šetřit vodou v koupelně můžete hned několika způsoby. Instalujte šetřiče, které proud vody ze sprchy nebo baterie provzdušňují. Za stejnou dobu jí tak proteče méně.
Víc najdete tady