Jak na kvalitní zateplení střechy?

  1. Střechou domu může unikat veškerá tepelná energie, proto je dobré mít kvalitně zateplenou střechu.
  2. Zateplení střechy může být buď mezikrokevní nebo nadkrokevní.
  3. Mezikrokevní zateplení je jednodušší na realizaci – firmy a řemeslníci jej mají většinou dobře zvládnutý.
  4. Nadkrokevní zateplení střechy je náročnější na provedení, ale efektivnější.

Zateplení střechy domu je velmi důležité. Právě tudy totiž z domu uniká nezanedbatelné množství tepla. Podle odborníků se v běžném rodinném domě ztrácí nezateplenou střechou 15 a více procent tepelné energie domu. Naštěstí je však možné střechu velmi dobře zateplit.

Podle způsobu provedení se zateplení střechy obvykle dělí na dvě skupiny – na nadkrokevnímezikrokevní. Záleží vždy na tom, kde je umístěna tepelná izolace. Zda nad krokvemi (krokve jsou příčné dřevěné hranoly vedoucí od hřebenu střechy směrem k vnějším zdem domu) nebo mezi nimi. Každý z těchto způsobů zateplení střechy má své výhody a nevýhody.

Mezikrokevní zateplení střechy

Mezikrokevní zateplení lze označit za tradiční způsob tepelné izolace střechy a podkroví. Izolace je při mezikrokevním zateplení střechy umístěna mezi krokvemi a pod nimi v interiéru. Tepelně izolační desky musí být pružné, což pro tento způsob izolace předurčuje hlavně minerální vlnu nebo materiály na bázi juty, konopí či dřevovlákna. Z vnitřní strany je pak konstrukce střechy střecha zaklopena třeba sádrokartonem, na němž může být ještě jedna vrstva tepelné izolace.

Tento způsob izolace střechy je běžný má své výhody hlavně v jednoduchosti realizace, protože hodně práce se provádí zevnitř podkroví. Také řemeslníci většinou tento způsob zateplení dobře znají. Nevýhodou mezikrokevního zateplení je ale větší zábor prostoru v interiéru. V podkroví vám zkrátka zbude méně místa.

Nadkrokevní zateplení střechy

V případě, kdy hovoříme o nadkrokevním zateplení střechy je souvislá vrstva tepelné izolace umístěna až nad krokvemi přímo pod střešní krytinou. Díky tomu je v podkroví zachován prostor mezi krokvemi a před nimi, který by jinak vyplnil izolační materiál. Efekt je to poměrně veliký a nadkrokevní izolace běžně do interiéru v podkroví přidá několik m3 užitného prostoru.

To ale není jediná výhoda tohoto způsobu zateplení střechy. Při správném provedení umožňuje tento systém vytvořit velmi dobře zateplenou střechu bez tepelných mostů. Bednění, na němž tepelná izolace leží, navíc může sloužit ze strany interiéru jako pohledová vrstva. Obvykle jde o dřevěné palubky. Nadkrokevní zateplení je ale náročnější na realizaci a složitější je rovněž i konstrukce různých přesahů střechy.

Srovnání nadkrokevního a mezikrokevního zateplení střechy:


Výhody
Nevýhody
Nákladnost
Mezikrokevní zateplení
Snadná realizace
Ubírá prostor v podkroví
Levnější
Nadkrokevní zateplení
Lépe eliminuje tepelné mosty
Mírně náročnější realizace
Dražší

Neplaťte za energii víc, než musíte 

U nás můžete ušetřit i tisíce korun ročně. Vybereme pro vás ideální tarif, pomůžeme vám s přechodem k nám a zařídíme samozřejmě i veškerou administrativu.

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Jak zabránit vzlínání vlhkosti do stěn domu?

Vlhkost se nejčastěji týká starých domů, může se ale objevit i u novostaveb.
Víc najdete tady

Zvolit pasivní, nebo nízkoenergetický dům?

Nízkoenergetický dům má nízkou spotřebu paliv, případně elektřiny pro výrobu tepla.
Víc najdete tady

Co je pasivní dům?

Pasivní dům je stavba, která splňuje přísná kritéria energetických úspor při provozu domu.  
Víc najdete tady