Jaké existují materiály pro zateplení domu?

  1. Snížit spotřebu a dlouhodobě tak ušetřit vám umožní hlavně kvalitní zateplení domu.
  2. Dostatečná tepelná izolace vám zajistí tepelný komfort, nižší spotřebu a také menší poplatky.
  3. Správným a dobře provedeným zateplením můžete ušetřit více než 50 % nákladů na vytápění.
  4. Nejčastěji se pro zateplení používají desky z pěnového polystyrenu, jsou ale i další možnosti.

Nejčastějším způsobem tepelné izolace objektů jsou vnější kontaktní zateplovací systémy nebo provětrávané zateplovací systémy. Typ izolace se volí podle konstrukčního řešení domu. Správně provedené vnější zateplení fasády tvoří celistvou izolační vrstvu, která nejen snižuje energetické nároky domu, ale též chrání konstrukci zdiva před povětrnostními vlivy. Většina lidí si v souvislosti se zateplením domu představí hlavně běžné polystyrenové desky. Možností je ovšem k dispozici více. Posuďte sami:

Minerální vlna a desky z minerální vlny

Tento tepelný izolant se vyznačuje pružností, vysokou požární odolností a dlouhodobou životností. Uplatnění najde při rekonstrukcích i v novostavbách. Výhodou desek z minerální vlny je hlavně prostupnost pro vodní páru. Stěna pod nimi může „dýchat“, díky čemuž se tento materiál uplatňuje rovněž u moderních dřevostaveb s difúzně otevřenou skladbou stěn (zjednodušeně řečeno je taková stěna prostupná pro vodní páru, což s sebou nese určité výhody).

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Dřevovláknité desky

Desky z dřevěného vlákna jsou jednak dobrým tepelným izolantem, jednak jde o velmi ekologický stavební materiál. Jejich součástí je totiž jen dřevo a zpomalovač hoření – obyčejná soda. Dřevovláknité desky mohou zejména u zateplování rodinných domů dobře nahradit jak pěnový polystyren, tak i minerální vlnu. Jde o zdravý, přírodní, ale bohužel také drahý tepelně izolační materiál. Nejčastěji se desky z dřevěných vláken využívají u dřevostaveb a v ekologickém stavitelství.

Izolant na bázi PUR pěny

Jedná se o izolaci kombinující dvě tekuté složky. Ty na vzduchu reagují expanzí pěny, z níž po zaschnutí vznikne pevná pěnová izolační vrstva, která se po aplikaci musí ještě tvarově upravit odříznutím nadbytečných kousků. Doporučuje se zejména pro použití v novostavbách. Finančně ovšem patří k těm nákladnějším.

Pěnový polystyren

Je levný a má vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Desky z pěnového polystyrenu jsou v současnosti nejpoužívanějším izolačním materiálem a najdete je na většině českých staveb. Jedná se však o plast, jenž se vyrábí z ropy a po skončení životnosti je nutné jej nákladně recyklovat nebo spálit ve spalovně. Pěnový polystyren je též neprostupný pro vodní páru, s čímž je nutné při návrhu zateplení počítat.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Jak pečovat o plastová okna?

Plastová okna se stávají automatickou výbavou většiny novostaveb nebo starších domů po rekonstrukci. Dřevěná okna lépe vypadají, plastová jsou však o něco málo levnější.
Víc najdete tady

Co je dobré vědět před výměnou oken?

Výměně oken předchází zásadní rozhodnutí, a to, z jakého materiálu budou okna vyrobena. Nabízí se plast, dřevo nebo hliník.
Víc najdete tady