Co je zelená střecha?

  1. Zelená střecha je pokrytá půdou a vegetací.
  2. Rostliny se vysazují na několika místech nebo po celém jejím povrchu.
  3. Substrát se umisťuje na hydroizolační membránu, která brání propustnosti vody do budovy.
  4. Zelené střechy pročišťují okolní ovzduší a mají pozitivní vliv na okolní klima.

Zelené střechy jsou dnes k vidění už vcelku běžně. Realizují se na střechách novostaveb i starších domů, které procházejí rekonstrukcí. Pokud se pro její pořízení rozhodujete, je dobré vědět, že na její realizaci lze získat finanční příspěvek z dotačního programu Nová zelená úsporám.

Zelené střechy jsou součástí některých budov už minimálně 3 000 let. Rozšiřovaly se na pobřeží Pyrenejského a Apeninského poloostrova, kde fungovaly jako ochrana před horkým počasím. Dnes je najdeme prakticky po celém světě. Jejich hlavním přínosem je zvyšování tepelného komfortu v interiéru, zadržování srážkové vody i celkové prodloužení životnosti střechy. Každá zelená střecha se také podílí na zlepšování lokálního klimatu.

Zelené střechy mohou být uspořádány také jako střešní zahrady, které poslouží k relaxaci a odpočinku. Zakládají se na rodinných domech i administrativních budovách. Zelené střechy se rozdělují na extenzivní a intenzivní.

Extenzivní zelené střechy

Extenzivní zelená střecha neslouží k aktivnímu pěstování rostlin, takže na ní všechna vegetace po zasazení  roste sama. Neklade příliš vysoké nároky na údržbu. Nejčastěji se na ni vysazují odolné rostliny jako netřesky, rozchodníky nebo kostřavy. Kromě takřka nulové údržby tyto střechy  příliš nezatěžují konstrukci budovy, protože mají většinou jen tenkou vrstvu substrátu.

Intenzivní zelené střechy

Intenzivní zelené střechy slouží více jako zahrady pro pěstování rostlin. Součástí takové střechy mohou být i menší dřeviny - stromy a keře. Při realizaci už se většinou počítá s instalací závlahového systému. Tyto střechy už také vyžadují pravidelnou údržbu. Protože je tento typ střechy často využíván podobně jako terasa, má samotná realizace velké nároky na konstrukci domu a zátěžové limity.

Zelené střechy čistí vzduch

Zelené střechy jsou prospěšné zejména ve městech, kde redukují znečištěný vzduch. Rostliny vstřebávají CO2 a dodávají kyslík. Množství a tvorba kyslíku se odvíjí od vysazeného druhu vegetace. Největší produkci kyslíku zajišťuje listová plocha. Vegetační systém střechy upevňuje tepelnou stabilitu budovy, snižuje tepelné ztráty a chrání proti UV záření. Zeleň také omezuje odtok srážkové vody do kanalizační sítě. 

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Jak fungují šetřiče vody?

Šetřiče vody pracují na principu míchání vodního proudu se vzduchem.
Víc najdete tady

Jak funguje domácí filtr na vodu?

Domácích filtrů na vodu je k dispozici celá řada, každý typ se však zaměřuje na odstranění něčeho jiného.
Víc najdete tady

Jak šetřit vodu v koupelně

Šetřit vodou v koupelně můžete hned několika způsoby. Instalujte šetřiče, které proud vody ze sprchy nebo baterie provzdušňují. Za stejnou dobu jí tak proteče méně.
Víc najdete tady