Jak levně ohřívat vodu?

  1. Nejlevněji vám vodu ohřeje slunce. Pro ohřev vody využijete i kamna na tuhá paliva s výměníkem tepla.
  2. Elektrický bojler nebo plynový kotel ohřejí vodu pohodlně a s přijatelnými náklady.
  3. Elektrický průtokový ohřívač je komfortní a jednoduchý na instalaci, není ale moc úsporný.

Elektrický průtokový ohřívač – jen pro byty s malou spotřebou

Průtokový ohřívač připraví horkou vodu přesně v okamžiku, kdy ji potřebujete. Díky malým rozměrům se vám vejde třeba nad kuchyňskou linku. Tento způsob ale spotřebuje hodně elektřiny, takže se hodí hlavně na menší množství vody. Využijete ho třeba v malých bytech s jedním nebo dvěma obyvateli nebo na chatě, kam jezdíte hlavně o víkendech.

Plynový ohřívač nebo kondenzační kotel s průtokovým ohřevem

Průtokový plynový ohřívač asi znáte. Lidově se označuje jako „karma” – podle firmy, která tyto spotřebiče na začátku 20. století začala v Československu vyrábět. Stará karma ale nebývá moc bezpečná. Kvůli nedokonalém odtahu spalin vám může do domácnosti unikat jedovatý oxid uhelnatý. U moderních průtokových ohřívačů to ale samozřejmě neplatí a na rozdíl od elektrického ohřívače jsou navíc úspornější. Vyžadují ale napojení do komína a instalaci přívodu plynu.

Ještě víc ušetříte, když budete vodu ohřívat kondenzačním kotlem. Ne všechny kotle ale pracují v nejúspornějším kondenzačním režimu. Vždycky se proto informujte u výrobce nebo prodejce. 

Kamna na tuhá paliva s výměníkem

Vodu můžete ohřívat i některými kamny na dřevo – pokud mají výměník tepla. Ohřátá voda z kamen pak proudí do stejného zásobníku, kde se ohřívá a skladuje voda pitná. Tato varianta je levná a hodí se hlavně v zimě, kdy v kamnech topíte.

Chytrý bojler na elektřinu

Elektrický bojler je běžnou – a při využití dvoutarifní sazby i cenově dostupnou – možností, jak ohřívat vodu. Inteligentní systém v takzvaných chytrých bojlerech si zapamatuje vaši spotřebu teplé vody a podle toho upraví její ohřev.

Solární ohřev – ekologická a úsporná varianta

Nejúsporněji a ekologicky vám vodu ohřeje slunce. Solární ohřev vody využívá buď fotovoltaické panely, které vyrábí elektřinu pro bojler, nebo takzvaný termický kolektor. V druhém případě slunce zahřívá pracovní kapalinu v tenkém potrubí kolektoru, a ta pak teplo předává do vody. Dobře navržený solární systém vám pokryje i dvě třetiny roční spotřeby teplé vody v domácnosti.

Stáhněte si naše praktické tipy a návody pro úsporu energií

Ceny energií rostou, a to je dobrá příležitost pro úspory. V naší brožuře najdete spoustu užitečných tipů, jak šetřit elektřinu, teplo a plyn.

Stáhnout brožuru

Mohlo by vás také zajímat:

Z čeho se skládají ceny elektřiny a plynu

Ceny elektřiny a plynu se skládají z regulované a neregulované složky.
Víc najdete tady

Jaké sazby a tarify elektřiny může drobný podnikatel využít?

Podnikatelé si nyní mohou vybrat ze 13 distribuční sazeb, které odrážejí spotřebu a využití elektřiny.
Víc najdete tady

Proč se plyn účtuje v kWh?

Účtování v kilowatthodinách je přesnější, protože jeden m3 může poskytnout různé množství energie podle toho, kde byl plyn vytěžen a jaké měl přesně složení.
Víc najdete tady