Jak ušetřit za energie během zimy

  1. Zima znamená nárůst spotřeby energie v domácnosti.
  2. Zvyšují se náklady na energii za vytápění, ohřev vody a svícení.
  3. Volbou vhodných technologií a pravidelnými kontrolami topení ušetříte.

Proč je to důležité

Pokud chcete v zimě výrazně ušetřit, je potřeba včas zkontrolovat systém vytápění a zaměřit se na detaily, které vám s úsporou pomohou. Například na výměnu žárovek nebo správné používání domácích spotřebičů. Nejvíce energie však během zimy ušetříte, když nebudete zbytečně přetápět.

Co je dobré vědět

Energeticky nejnáročnější je vytápění. A právě správným topením můžete v zimě ušetřit. Prostě netopte moc. Nepřetápějte místnosti v domácnosti a to hlavně tam, kde přes den trávíte minimum času - v chodbě nebo v kuchyni, která se často vytopí vařením. Nižší teplota je ideální také v ložnici, protože se vám bude lépe spát. Snížením teploty na 19 až 21 °C ušetříte peníze a uděláte něco i pro své zdraví.

Zbytečně nepřetápějte, v zimě ale topení úplně nevypínejte.  V místnostech by totiž vychladly stěny a další topení by bylo zbytečně energeticky náročné. Pokud třeba odjíždíte na víkend, nechte dům nebo byt temperovat. 

Rekonstrukce domu i topení pomůže

Rekonstrukce bydlení může přinést další úspory. Vyměňte starý kotel za novější nebo rovnou za tepelné čerpadlo. Šetřit energie pomůže také solární elektrárna, která vám bude ohřívat vodu a vyrábět elektřinu.

Velmi účinným opatřením je zateplení domu a výměna oken. Kvalitním zateplením můžete v domě snížit náklady na topení třeba o 60 %. Zateplení domu není úplně levné, ale může na něj čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Jak na spotřebiče 

Staré spotřebiče mají větší spotřebu energie. Pokud máte třeba lednici starší deseti let, zvažte investici do nové. Totéž platí pro televizi, pračku nebo sušičku prádla. A když už jsme u těch sušiček, zkuste se občas vrátit k obyčejné šňůře a kolíčkům na prádlo. Sušení prádla v sušičce je totiž energeticky hodně náročné.

Ohřev vody

Čím déle napouštíte vanu, tím více energie za ohřev vody spotřebujete, stejně jako samotnou vodu. Ideální je sprchování do 3 minut a pokud si zvyknete na vlažnou nebo studenou sprchu, získá vaše tělo mnohem lepší imunitu.

Co můžete udělat hned

  • Pravidelně kontrolujte otopnou soustavu a kotel
  • Zvažte rekonstrukci, například instalaci tepelného čerpadla nebo zateplení domu
  • Pokud máte funkční komín, můžete využít kamna na tuhá paliva jako doplňkový zdroj tepla
  • Vyměňte žárovky za úspornější
  • Koupání ve vaně nahraďte sprchou

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Stáhnout brožuru

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění

Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady

Jaké jsou technologie úsporného vytápění

Myslete na výběr druhu energie, jak ji budete rozvádět a jakou chcete mít doma teplotu.
Víc najdete tady

Jak regulovat vytápění v domácnosti

Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady