Klima se mění,
a to má vliv na
vše kolem nás

Také v České republice cítíme dopady klimatických změn

Změňte to hned, přejděte na Zelenou

Přejít na zelenou energii

Mapujeme druhy ohrožené změnami klimatu.
Najdete se mezi nimi?

Zahrádkář český

Že je na zahrádce klid a pohoda? Klimatická změna se do českých zahrad a zahrádek chystá přinést pěkné dusno. Podívejte se na video.

Číst dál


Vypěstovat si vlastní jahody, rajčata nebo v poslední době čím dál populárnější chilli papričky patří k dobrým a příjemným zvykům. A kdo nemá vlastní zahrádku, má určitě alespoň babičku nebo tetu, která každoročně okopává záhonky. Následky klimatické změny ale zahrádkáře českého pěkně potrápí. Nejen nedostatkem vody na zalévání a vyššími teplotami, ale třeba i novými škůdci, plevelem a chorobami. Dokáží se čeští zahrádkáři přizpůsobit novým podmínkám? A co vlastně budou pěstovat?

Slunce a voda

Jak dobře víme, i jen o kousek vyšší průměrné teploty jsou problém. Z ekosystému se totiž v důsledku toho odpařuje voda mnohem rychleji. Dlouhodobé srážkové průměry se ovšem nemění, a ve výsledku je tak v krajině vody nedostatek. A aby to nebylo úplně jednoduché, další důsledek klimatické změny je, že pršet nebude všude stejně. Vody tedy celkově naprší stejně jako v předchozích letech, ale zatímco někde bude vládnout extrémní sucho, tak třeba jen o kousek dál budou zuřit mohutné přívalové deště a místo péče o zahradu bude potřeba vodu vynášet ze sklepů. Tak jako tak, záhonky u nás čeká změna.

Škůdci, plevel a choroby

Zatímco pro zahrádkáře to znamená spoustu komplikací, někdo se z následků klimatické změny zaraduje. Plevelu a škůdcům, kteří to dříve měli naopak těžké, se najednou dařit jako nikdy dřív. A stejně chorobám, třeba houbám, virům a bakteriím, kterým se v nových podmínkách rostliny budou jen obtížně bránit. Například obaleč jablečný se díky vyšším průměrným teplotám dostane do vyšších nadmořských výšek. Zahrádkáře budou trápit také teplomilné bakterie, fytopatogenní houby jako třeba bílá sklerociová hniloba a na brukvovitých plodinách budou škodit dřepčíci... zkrátka pohroma. A do toho vidíme už dnes, jak se evropskými i českými zahrádkami šíří nový bujný plevel jako mračňák Theophrastův, laskavec ohnutý, nebo durman obecný.

Nové plodiny

Kořenová a cibulová zelenina, brukvovité plodiny, jahody, ale třeba i meruňky – jejich pěstování bude mnohem náročnější a možná místy i téměř nemožné. Na jejich místo nastoupí fíky, kiwi, kaki, čínské datle, mizuna, mibuna a další. Už dnes má leckterý zahrádkář na záhonku brokolici, která se u nás pouhou generaci nazpátek ještě vůbec nepěstovala. Zvládne se zahrádkář český adaptovat? Pochybuje ještě někdo, že jsou zahrádkáři ohrožený druh?

Lyžař domácí

Ohrožený druh, který může být díky klimatickým změnám nahrazen invazivním druhem - lyžařem travním. Podívejte se na video.

Číst dál

Ohrožený druh, který může být díky klimatickým změnám nahrazen invazivním druhem - lyžařem travním. Podívejte se na video.

V zimních měsících lyžaře domácího potkáte téměř na každém svahu či horském hřebenu. Se stále teplejším klimatem však sněhu na českých horách ubývá. Lyžaři tak stále častěji za sněhem migrují mnohem dál, než bývalo obvyklé. Ať už jde o Alpy, Tatry nebo dokonce daleký Kavkaz. Vědci se obávají, že lyžaři domácí mohou z tuzemských hor brzy zcela vymizet. Jednoduše jim bude scházet dostatečná sněhová pokrývka. A co hůř, brzy je může nahradit nový invazivní druh. Lyžař travní svůj životní prostor rozšiřuje z teplejších krajin a změny klimatu mu pochopitelně vyhovují.

Nechcete se smířit s tím, že sněhu na českých horách ubývá?

Jak může každý z nás přispět ke zmírnění
následků klimatických změn?

Začali jsme u sebe

V ČR jsme jedničkou ve výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů

Nabízíme dostupnou zelenou elektřinu pro všechny

Ve všech našich budovách jedeme na zelenou

Naše firemní auta jezdí převážně na elektřinu nebo na CNG

Nepoužíváme jednorázové obaly a omezujeme plasty, kde se dá

Podporujeme ekologické projekty v soutěži E.ON Energy Globe

Každý rok se účastníme akce Ukliďme Česko

Naše reklamní předměty si s přírodou rozumí

Pomáháme SOS dětským vesničkám

Na SOS vesničku ve Chvalčově jsme nainstalovali dvě fotovoltaické elektrárny.

Zelenou elektřinu vykupujeme
od lokálních výrobců po celé ČR

Karel Dobřemysl

Výrobně obchodní družstvo Kadov Karel Dobřemysl

Zemědělský areál obce Lnářský Málkov

V bioplynce všechno záleží na palivu

Stanislav Žiačik

Bio Energo Stanislav Žiačik

Kolín

Obnovitelné zdroje by měly být především udržitelné trvale

Miroslav Prašnička

Aqua energie Miroslav Prašnička

Horní Vltavice

Vodní elektrárna Polka v Horní Vltavici patří mezi nejznámější technické památky na Šumavě

Miroslav Zemene

NAVEL Velešín Miroslav Zemene

České Budějovice

Slunce nám pokrývá i dva měsíce energie za rok

Michaela Lužová

WEB Větrná energie, s.r.o. Michaela Lužová

Břežany

Pět elektráren typu V52 o výkonu 850 kW

Rozjeďte čistou mobilitu s námi. Staneme se vaším partnerem v oblasti CNG i elektromobility.

Co je to zelená elektřina?

Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů a její využívání znamená jen minimální zátěž pro životní prostředí.


Další články

Je reálná energetická soběstačnost?

Energetická soběstačnost znamená hospodárné využití tepelné energie a výkonnou domácí elektrárnu (užitečným doplňkem bývá vlastní  zdroj vody).
Víc najdete tady

Co je ekologická stopa?

Ekologická stopa je uměle vytvořená hypotetická jednotka, s jejíž pomocí je možné porovnávat činnost člověka z hlediska jejího dopadu na ekosystém planety a trvalou udržitelnost. 
Víc najdete tady
Pojďte do toho s námi